Miesięczny harmonogram karmienia niemowląt i smaczny przepis
Dzieci poniżej 6 miesiąca życia w dużej mierze polegają na mleku matki jako głównym źródle składników odżywczych. Matki zawsze radzą, aby karmić swoje dzieci przede wszystkim mlekiem, a inne pokarmy wprowadzać tylko jako uzupełnienie diety dziecka. Wszelkie pokarmy stałe powinny być mocno odcedzone, aby dziecko mogło je łatwo połknąć. Idealnie byłoby, gdyby pokarmy stałe pojawiły się po czterech miesiącach. Mimo to, dzieci mogą jeść pokarmy stałe już w pierwszym miesiącu życia. Kluczem jest upewnienie się, że dziecko jest gotowe i czuje się komfortowo podczas pierwszego karmienia. Co najważniejsze, rodzic powinien unikać zmuszania dziecka do jedzenia, jeśli odrzuca ono pokarm. Można spróbować ponownie po kilku dniach, lub wybrać inną pozycję żywności.
[Recenzje na temat 10 najlepszych laktatorów w 2019 roku dla nowej mamy].
Jak poznać, czy dziecko jest gotowe
Jednym z najbardziej oczywistych znaków, że dziecko jest gotowe na pokarmy stałe, jest to, że zaczynają sięgać po żywność, która leży wokół, lub próbują dotknąć żywności dorosłego. Może również wydawać się zainteresowane, kiedy znajduje się w pobliżu pokarmów stałych. Jest to często znak, że pragną one większej różnorodności w swojej diecie.
Dziecko jest gotowe do przyjmowania pokarmów stałych, jeśli jest w stanie utrzymać głowę w górze, najlepiej bez konieczności pomocy. Bez tego pokarmy stałe przyniosą więcej szkody niż pożytku, ponieważ będą trudne do przełknięcia.
Wskazówki dotyczące pierwszego karmienia
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed rozpoczęciem karmienia dziecka, jest upewnienie się, że siedzi ono w pozycji pionowej. Zapobiega to zadławieniu się pokarmem, który przechodzi przez niewłaściwą drogę. Utrzymywanie dziecka w pozycji pionowej pomaga mu również łatwo przełykać. Pozycję pionową można uzyskać poprzez umieszczenie dziecka w krzesełku lub oparcie go na kilku poduszkach.
Następnie rodzic powinien upewnić się, że dziecko jest spokojne. Jednym ze sposobów jest danie mu czegoś do zabawy, aby odwrócić jego uwagę od skupienia się na łyżce. W przeciwnym razie może stać się niespokojne i zrobić zamieszanie. Kluczem do tego procesu jest pozwolenie dziecku na cieszenie się i rozwijanie upodobania do pokarmów stałych, w przeciwieństwie do straszenia go tym procesem.
Należy pozwolić dziecku najpierw powąchać pokarm, zanim zostanie on włożony do ust. W ten sposób będzie mogło wyrazić swoje pragnienie lub niezadowolenie już na początku procesu. Jeśli zareaguje pozytywnie, to są szanse, że łatwiej połknie pokarm. Jeśli nie, najlepiej jest spróbować innego przepisu i powtórzyć proces. Jeśli sytuacja się powtórzy, to należy unikać pokarmów stałych aż do upływu kilku tygodni.
Po tym czasie rodzic może spróbować podać dziecku pierwszą łyżeczkę. Bardziej prawdopodobne jest, że większość pokarmu nie zostanie połknięta. Jeśli dziecko odepchnie łyżkę i będzie wydawało się przygnębione, wtedy proces ten można powtórzyć w późniejszym terminie.
Jak wspomniano wcześniej, pokarmy stałe nigdy nie powinny zastąpić mleka matki w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia.
Harmonogram karmienia dziecka
Przez miesiące od 1 do 3, harmonogram karmienia dziecka będzie składał się głównie z mleka matki. Zazwyczaj dzieci na tym etapie potrzebują około 20 do 40 uncji mleka matki każdego dnia. Karmienie piersią odbywa się zarówno w dzień jak i w nocy, mniej więcej co 2-4 godziny. Ilość mleka wzrasta wraz z rozwojem dziecka, ponieważ zaczyna ono wymagać więcej składników odżywczych.
Wszystkie pokarmy stałe powinny być podawane dziecku rano lub wczesnym popołudniem. Powodem tego jest to, że wszelkie alergie mogą być rozwiązane w ciągu dnia, w przeciwieństwie do zmuszania rodzica do podawania pokarmów stałych. by zostać w nocy, by pomóc dziecku. Ponadto, trawienie jest utrudnione w nocy, kiedy dziecko śpi, co dodatkowo obciąża rozwijający się układ pokarmowy dziecka.
Harmonogram karmienia dziecka, które rozpoczyna spożywanie pokarmów stałych powinien zawsze umieszczać karmienie piersią na końcu sesji karmienia. Dzieje się tak dlatego, że dziecko nie spożywa wystarczającej ilości mleka, a potrzebuje go do uzupełnienia swoich potrzeb żywieniowych. Kluczem jest również karmienie dziecka małymi ilościami pokarmów stałych na raz, zwłaszcza jeśli są one nadal w pierwszym miesiącu życia. Idealna ilość to jedna łyżka stołowa na sesję przez pierwszy tydzień, którą następnie można zwiększyć w miarę postępu karmienia. Pokarmy stałe powinny być zatrzymane, jak tylko dziecko zaczyna wykazywać oznaki reakcji alergicznej.
Przykłady oznak obejmują następujące:
1. Zwiększona ilość gazów
2. Wzdęcia
3. Crankiness
4. Trudny sen
5. Pojawienie się wysypki
6. Biegunka
Reakcja alergiczna często oznacza, że dziecko nie jest w stanie strawić pokarmu. W bardziej tragicznych okolicznościach może to oznaczać, że dziecko ma rzeczywistą alergię na pokarm lub niektóre jego składniki, dlatego rodzice powinni powstrzymać się od karmienia dzieci tym samym pokarmem do czasu wykonania testu na alergię.
1 miesiąc życia dziecka
Jest to najbardziej kluczowy etap przy odstawianiu dziecka od piersi na pokarmy stałe. W tym momencie dziecko może tolerować tylko mleko matki, a jego system nie jest skonfigurowany do obsługi złożonych pokarmów. Istnieje również prawdopodobieństwo odrzucenia pokarmu na podstawie prostych rzeczy, takich jak zapach i smak. Na tym etapie najlepiej jest wybierać pokarmy miękkie, bez silnych smaków. Jeśli istnieje potrzeba podania mleka, można użyć mleka matki.
Płatki zbożowe
Płatki ryżowe są jednym z najbardziej popularnych pokarmów na tym etapie. Nie tylko jest mniej prawdopodobne, że spowoduje alergię, ale również jest miękki i łatwy do strawienia. Należy je wymieszać z mlekiem matki i podawać dziecku, gdy są jeszcze ciepłe i miękkie. Można go również kupić w puszce po jedzeniu dla niemowląt, którą zawsze należy wyrzucić po jednorazowym użyciu.
Awokado
Awokado jest również świetne dla 1-miesięcznych niemowląt. Nie tylko jest bardzo zdrowe, ale także gładkie, łatwe do przełknięcia i pełne składników odżywczych. Można je wymieszać z odrobiną mleka matki, aby nadać mu rzadszą konsystencję.
Nowe pokarmy nie powinny być mieszane. Dziecko powinno jeść ten sam pokarm przez pierwsze kilka dni.
2 miesiąc życia dziecka
Zakładając, że pokarmy stałe zostały wprowadzone dziecku w pierwszym miesiącu, system zaczął się przystosowywać do trawienia pokarmów stałych. W drugim miesiącu rodzic może już zacząć karmić dziecko dwoma różnymi pokarmami w ciągu tygodnia. Ten sam pokarm stały może być używany przez trzy dni przed wprowadzeniem nowej pozycji. W ten sposób pozbywamy się powtarzalności karmienia, a jednocześnie zapewniamy regularne zmiany w diecie.
Squash z masłem
W tym momencie do listy można dodać więcej pokarmów puree. Świetną opcją jest squash z masłem. Jest bardzo miękki i pożywny po ugotowaniu i może być mieszany z innymi podobnymi pokarmami, aby nadać mu smak. Kabaczek powinien być obrany, a następnie pokrojony w małą kostkę. Pokrojony kabaczek należy następnie gotować na parze lub piec, aż będzie całkowicie miękki. Aby uczynić go bardziej gładkim, należy dodać mleko matki i dokładnie wymieszać, aby usunąć wszelkie grudki. Tłuczone ziemniaki mogą stanowić mieszankę, aby posiłek był jeszcze bardziej wzbogacony. Jednak ziemniaki powinny być zupełnie zwykłe, bez mleka i masła.
Banany
Banany to również świetna opcja na drugi miesiąc. Są łatwe do roztarcia i pełne potasu, który jest kluczowy dla rozwoju dziecka. Banany są również naturalnie słodkie, co czyni je atrakcyjnymi dla małych dzieci. Należy je utrzeć z odrobiną ciepłej wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Aby przepis był smaczniejszy, można dodać papaję. Rodzice powinni zawsze wybierać najdojrzalsze owoce, ponieważ łatwiej będzie je rozgnieść i będą pozbawione gorzkiego smaku. Papaja i banan powinny być następnie ubite lub przetarte, aby uzyskać miękki pudding. Dzieci powinny pozytywnie zareagować na tę kombinację, chyba że są szczególnie uczulone na któryś z owoców. W zależności od upodobań dziecka, papaję można zamienić na awokado i również podać jako pudding.
3 miesiąc życia dziecka
Dwa miesiące spożywania pokarmów stałych powinny zaowocować większą tolerancją na pokarmy o większej strukturze, dlatego rodzice mogą eksperymentować z pokarmami o większej strukturze. Konsystencja powinna być nadal gładka, ale lekko wyboista gładka żywność może być również łatwo strawiona przez dziecko. Wszystkie te pokarmy mają różne metody przygotowania, ale rodzice powinni badać to bardzo ostrożnie. Najbezpieczniejsze metody to gotowanie na parze i pieczenie, ponieważ jedzenie nie będzie zawierało dodatkowych składników, takich jak tłuszcze. Ponadto, pokarm będzie bardzo miękki. Co najważniejsze, wszystkie składniki odżywcze zostaną zachowane. Pieczenie również daje ten sam efekt, ale twarda zewnętrzna powłoka pieczonego jedzenia powinna być usunięta przed karmieniem dziecka.
Metody takie jak gotowanie mają tendencję do rozwadniania ważnych składników odżywczych, co czyni jedzenie prawie bezużytecznym pod względem wartości odżywczej. Nie trzeba dodawać, że rodzice lub opiekunowie powinni unikać smażenia lub duszenia żywności dla dzieci, ponieważ wiąże się to z dodaniem innych składników, które niekoniecznie mogą być odpowiednie do spożycia przez dziecko.
Płatki owsiane
Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą wprowadzić błonnik do diety dziecka. Płatki owsiane mają również wysoką zawartość witamin i innych ważnych składników odżywczych, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju organizmu. Płatki owsiane powinny być przygotowane w wodzie, która została wysterylizowana poprzez gotowanie lub destylację. Ma to na celu uniknięcie przekazania jakichkolwiek zarazków podczas procesu karmienia. Płatki owsiane powinny być gotowane do momentu, aż będą całkowicie miękkie, dzięki temu dziecko będzie mogło je z łatwością przełknąć. Należy ją podawać w stanie chłodnym lub ciepłym, aby zapobiec ewentualnym poparzeniom.
Słodkie ziemniaki
Bulwy te są bogate w witaminę A, która świetnie wpływa na wzrok. Przygotowuje się je w taki sam sposób jak kabaczki. Mleko matki wzbogaca puree ze słodkich ziemniaków w składniki odżywcze, a ziemniaki są również naturalnie słodkie.
Pokarmy, których należy unikać
Małe dzieci powinny być odstawione od piersi delikatnie, a niektóre pokarmy stałe nie są odpowiednie dla tego procesu. Często sprawiają one, że proces ten jest niekomfortowy dla dziecka, a także mogą powodować alergie. Przykładem owoców, których dzieci nie powinny jeść są owoce cytrusowe. Pomarańcze, cytryny i tym podobne mają silnie kwaśne soki, które mogą okazać się szkodliwe dla układu dziecka. Kwas zakłóca trawienie i uszkadza wrażliwą wewnętrzną wyściółkę układu pokarmowego dziecka.
Mleko krowie i jego przetwory również nie powinny być podawane niemowlętom w tak delikatnym wieku. Produkty pochodzenia zwierzęcego są jednymi z najczęstszych alergenów i prawie na pewno będą miały poważny wpływ na dziecko. Mleko jest nie tylko ciężkostrawne, ponieważ brakuje w nim kazeiny, ale także jest bardziej prawdopodobne, że zostanie odrzucone przez niemowlę.ponieważ pochodzi od zwierząt.
Rodzice powinni również powstrzymać się od podawania w tym okresie pokarmów, które zawierają azotany. Dobrym przykładem są buraki, a także kapusta włoska. Azotany pobudzają organizm do wydzielania kwasu, co może przyprawić dziecko o kwaśność. Kwasowość powodowała zgagę.
Stałe pokarmy dla małych dzieci to proces, który wymaga cierpliwości i dużej ostrożności. Jest to tym bardziej ważne dla niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy, ponieważ nie powinny one być jeszcze na stałych pokarmach. Mimo to, w niektórych okolicznościach może on być niedostępny. Najczęściej może to wynikać z tego, że dziecko potrzebuje większego urozmaicenia w swojej diecie, aby zmniejszyć monotonię mleka matki. Może też pomóc w uzupełnieniu wartości odżywczych mleka. Najważniejszą rzeczą, o której powinni pamiętać rodzice jest to, że powinni zwracać uwagę na to, jak ich dzieci reagują na różne pokarmy. Pokarmy, które regularnie wywołują alergie, powinny być wyeliminowane z diety i zastąpione pokarmami, które nie mają negatywnych skutków.
Rodzice powinni zawsze używać odpowiedniej łyżeczki do karmienia dziecka. Powinna być na tyle mała, aby wygodnie mieściła się w ustach i pozbawiona jakichkolwiek ostrych krawędzi. Karmienie nie powinno być wymuszone, a patenciści powinni przestać wkładać jedzenie do ust dziecka, jeśli czuje ono dyskomfort. Wreszcie niemowlęta często wyrażają swój brak zainteresowania niektórymi pokarmami poprzez odmowę przełknięcia, a rodzice mogą to wykorzystać, aby wskazać im, jakie pokarmy wybrać. Podsumowując, karmienie stałe może być przyjemnym procesem zarówno dla dziecka jak i dla rodziców i stanowi ważny krok w rozwoju dziecka. Jest to również ważny krok w rozwoju dziecka i wyznacza kierunek jego przyszłych nawyków żywieniowych.