Jakie są niektóre zmiany, które występują u mężczyzn i kobiet w okresie dojrzewania?
By admin

Jakie są niektóre zmiany, które występują u mężczyzn i kobiet w okresie dojrzewania?

Home ” Nastolatki ” Jakie są niektóre zmiany, które występują u mężczyzn i kobiet podczas dojrzewania?

Okres dojrzewania to czas, kiedy twoje ciało fizycznie dorasta do dorosłości. Podczas dojrzewania w Twoim ciele zachodzi wiele zmian, a Twoje emocje stają się bardziej intensywne i silniejsze. Okres dojrzewania rozpoczyna się zazwyczaj w wieku od 8 do 14 lat. Mężczyźni często zaczynają dojrzewać później niż kobiety.

Jednak dojrzewanie trwa wiele lat i przebiega etapami, nie zaczyna się od razu. Niektóre oznaki dojrzewania mogą pojawić się we wczesnym wieku, podczas gdy inne pojawiają się wiele lat później. Pokwitanie jest inny dla każdej osoby, dlatego też, każda osoba przechodzi przez dojrzewanie w swoim własnym tempie.

Zmiany fizyczne w okresie dojrzewania u mężczyzn i kobiet są normalną częścią życia. Ale to jest wspólne czuć podekscytowany, niespokojny również zdezorientowany o nim. Wiedząc, czego się spodziewać wcześniej może sprawić, że zmiany podczas dojrzewania wydają się mniej stresujące lub dziwne. Oto kilka zmian, których należy się spodziewać podczas dojrzewania dla mężczyzn i kobiet.

Wszystkie ciała

– Na Twojej twarzy i ciele pojawia się trądzik.
– Pojawia się nieprzyjemny zapach ciała i zaczynasz się bardziej pocić.
– Pod pachami zaczynają rosnąć włosy.
– Wokół genitaliów zaczynają rosnąć włosy – to tak zwane włosy łonowe.
– Na rękach i nogach zaczyna rosnąć więcej włosów; włosy mogą stać się ciemniejsze.
– W miarę wzrostu możesz zacząć odczuwać ból na nogach i rękach – jest to tzw. ból wzrostowy.

Mężczyźni

– Twój głos staje się głębszy lub niższy, czasami może pękać w miarę zmian, jest to normalne i w końcu odchodzi”. Guzek w gardle znany jako „jabłko Adama”, rośnie większy i widoczny jak to się dzieje.
– Jądra i penis stają się większe.
– Ramiona i klatka piersiowa stają się szersze.
– W okresie dojrzewania możesz mieć obrzęk wokół sutków wskazujący na początek piersi; może to trwać przez kilka miesięcy lub lat, ale zwykle ustępuje.

Kobiety

– Piersi zaczynają się rozwijać i powiększać.
– Twoje ciało staje się bardziej krągłe, a biodra stają się szersze.
– Na tym etapie rozpoczyna się okres.
– Labium powiększa się i zmienia kolor.

Hormony kontrolują dojrzewanie, a te hormony ingerują w twoje ciało i uczucia. Twoje emocje mogą być bardziej intensywne i silniejsze; stąd też twoje uczucia mogą zmieniać się losowo i szybko, gdy przechodzisz przez wahania nastroju.

W procesie dojrzewania, zaczynasz mieć seksualne popędy i myśli. Zaczynasz czuć się przyciągany do kobiet, mężczyzn lub obu – to jest znane jako posiadanie „crush”. I dowiedzieć się, że jesteś seksualnie podekscytowany lub „włączony” dużo. Z wiekiem te uczucia mogą nie być tak silne. Jednak niektórzy ludzie masturbują się, ponieważ odkrywają swoją seksualność i uwalniają napięcie seksualne, podczas gdy inni czekają, aż te uczucia miną. W obu przypadkach jest to normalne.

Puberty może być bardzo niepokojące i mylące czas swojego życia. Twoje emocje mogą wydawać się być poza kontrolą. Mając te uczucia jest trudne, stąd znalezienie zdrowych i zabawnych działań może pomóc w radzeniu sobie z uczuciami i stresem i uwolnić dodatkową energię, jak przejść przez zmiany fizyczne podczas dojrzewania mężczyzn i kobiet.

  • No Comments
  • 25 marca, 2023