Jak zbudowałem stolik LEGO dla dzieci z IKEA
By admin

Jak zbudowałem stolik LEGO dla dzieci z IKEA

Porozmawiajmy o najłatwiejszym sposobie na zbudowanie stołu LEGO, który będzie rósł z twoimi dziećmi. Pierwotnie napisałem ten artykuł w 2011 roku. W tym czasie zbudowałem 3 takie stoły LEGO jako prezenty świąteczne dla każdego z moich trzech chłopców w wieku 6, 8 i 10 lat.

10 lat później zbudowane przez nas stoły LEGO wciąż działają, udowadniając, że ten prosty projekt stołu LEGO do majsterkowania przetrwa próbę czasu i będzie rósł wraz z Twoimi dziećmi.

Zacznijmy od początku, czyli od 2011 roku…

Zbudowanie stołu LEGO jest prostsze, niż mogłoby się wydawać!

Duży stół LEGO potrzebuje

Kiedy zaczęliśmy z mężem szukać stołu do budowania z LEGO dla starszych dzieci, byliśmy zaskoczeni, że nie ma zbyt wielu dostępnych. Każdy stół LEGO, który znaleźliśmy, był przeznaczony dla maluchów, ale klocki LEGO naszych chłopców potrzebowały miejsca do przechowywania, budowania i wyświetlania.

W wieku 6, 8 i 10 lat chłopcy byli gotowi na stół i krzesła o normalnej wysokości! Wyrośli już z podstawowych dziecięcych stolików LEGO z krzesełkami w rozmiarze dziecięcym i wysokością stołu. W rzeczywistości postrzegali mniejsze stoły LEGO jako rzeczy dla „małych dzieci”, a moja podłoga w pokoju dziecinnym była przepełniona różnymi projektami budowlanymi LEGO w różnych stadiach.

Postanowiliśmy zbudować własny stół LEGO.

Jak zrobić stół do budowania z Lego?

Po zrobieniu kilku badań, zdecydowaliśmy, że modyfikacja stołu IKEA do celów Lego będzie naszą najtańszą opcją. IKEA miała najlepszy wybór niedrogich stołów w różnych rozmiarach, a także miała szeroki wybór krzeseł i ławek, które można było wykorzystać z gotowym stołem LEGO dla dzieci.

W IKEA zrobiliśmy dużo matematyki LEGO!

Czego potrzebowaliśmy w stole LEGO dla majsterkowiczów

Chcieliśmy mieć jak największą powierzchnię do budowania z LEGO, która nie zajmowałaby więcej miejsca niż mamy w pokoju. Żaden ze stołów/blatów/biurek, które znaleźliśmy, nie miał dokładnie takich wymiarów, żeby można było dodać do niego płytki LEGO bez przeróbek, a naszym celem było, żeby część powierzchni do budowania z LEGO była stała.

Właśnie to wybraliśmy, aby stworzyć nasze stoły LEGO w domu:

Aby zbudować nasz stół DIY LEGO, użyliśmy blatu i nóg z IKEA oraz różnych płyt podstawowych LEGO.

Instrukcje dotyczące stołu LEGO dla majsterkowiczów

Możesz zobaczyć na powyższej grafice materiały, których użyliśmy do zbudowania tego pełnowymiarowego stołu LEGO. Aha, i ceny z 2011 roku są tam również dla zabawy!

Aby zbudować ten stół LEGO, będziesz potrzebował:

 • 1 – IKEA Vika Amon Table Top {w kolorze czerwonym} – wymiary: 59″ x 29 1/2″
 • 2 – Rama nośna IKEA Moliden – każda rama nośna to 2 nogi stołowe o wysokości 27,5 cala.
 • 8 płyt podstawowych LEGO {zielonych}
 • 2 – LEGO baseplates {niebieskie}
 • 4 – pakiety płyt drogowych LEGO {2 pack}

Cały projekt kosztował w 2011 roku nieco mniej niż 200 dolarów. Mogliśmy zaoszczędzić dodatkowe 40 dolarów, wybierając tańszą opcję nóg do stołu w IKEA i dodatkowe 20 dolarów, idąc z jednolitym kolorem vs. road baseplates.

Płyty bazowe LEGO

Płyty bazowe LEGO można kupić w każdym sklepie LEGO lub online. Ponieważ nie są one tak łatwo dostępne jak popularne zestawy LEGO, nie zawsze można je znaleźć w alejce z zabawkami w ulubionym dużym sklepie lub sklepie z zabawkami. Można je kupić pojedynczo w kolorach takich jak zielony, niebieski, biały, piaskowy i szary.

Jakiej wielkości są płytki bazowe LEGO?

Klasyczne płytki bazowe LEGO mają 10″ kwadratu (25 cm) i mma 32 x 32 kolce. Sporadycznie LEGO wypuszcza mniejsze lub limitowane płytki bazowe, które są dostępne przez ograniczony czas.

Jaka jest największa płytka bazowa LEGO?

Klasyczna płytka bazowa jest zazwyczaj największą płytką bazową dostępną do kupienia poza zestawem LEGO.

Ile płytek bazowych LEGO potrzebujesz do budowy stołu?

Blat stołu w IKEA miał wymiary 59″ x 29 1/2″, a płytki bazowe LEGO mają 10″ kwadratu. Aby całkowicie pokryć stół, kupiliśmy 18 płytek bazowych.

Nasz plan zakładał przyklejenie płytek wokół krawędzi stołu LEGO, co pozwoliło na elastyczne rozmieszczenie pełnowymiarowych płytek na środku, które można dowolnie wymieniać. Środkowe płytki pokazane tutaj w kolorze szarym i niebieskim pozostały nienaruszone i nie zostały przyklejone. Mogę powiedzieć, że ten plan przetrwał próbę czasu i działał świetnie przez ostatnie 10 lat. Dzieci nie wymieniały płyt podstawowych zbyt często, więc jeśli łatwiej jest wszystko przykleić, nie sądzę, by był to problem w zabawie w przyszłości.

My przykleiliśmy tylko zewnętrzny rząd obwodowych podstawek LEGO pozwalając na wymianę wewnętrznych podstawek podczas zabawy na stole LEGO.

Czy można ciąć płytki bazowe LEGO?

Nie miałem pojęcia, jak kontrowersyjne będzie to, gdy po raz pierwszy napisałem ten tutorial dotyczący stołu DIY LEGO, aby ciąć płytki bazowe LEGO. Jeśli spojrzysz na komentarze poniżej lub znajdziesz informacje na temat tego zestawu instrukcji stołu LEGO w sieci, pojawiło się oburzenie, ponieważ obcięliśmy zewnętrzny obwód płytek bazowych w rozmiarze, który pozwolił na użycie pełnowymiarowych (nieobciętych) płytek bazowych w środku. Chciałbym się bronić i wyjaśnić, dlaczego przycinanie płytek bazowych do stołu LEGO to naprawdę dobry pomysł:

 • Przyciąłem tylko te baseplate’y, które skończyłem przyklejać na stałe do stołu. W gruncie rzeczy wyszło mi to na dobre, bo dzięki temu większość płyt bazowych użytych na stole była nienaruszona i możliwa do usunięcia.
 • Nie mogłem znaleźć stołu, który byłby wyskalowany dokładnie dla kwadratowych płytek bazowych 10″. Tak więc, jeśli chciałem, aby cały stół był pokryty kołkami do budowania z LEGO, musiałem albo zbudować własny stół (nie, dziękuję), albo wyciąć płyty bazowe z LEGO.
 • Płytki LEGO łatwo się tnie piłą tarczową, a krawędź cięcia nie jest ostra, co sprawia, że jest elastyczna i pozwala stworzyć dokładnie taką powierzchnię z kolcami, jaką chcesz mieć na swoim stole DIY LEGO!
 • Miałem przyjaciela, który zdecydował się nie ciąć płyt bazowych, ale podążał za tymi samymi instrukcjami, aby zrobić jej stół LEGO. Przykleiła wszystkie płyty bazowe zaczynając od środka stołu, więc spójne pasmo niesztampowej przestrzeni otaczało jej centrum płyty bazowej. To zadziałało w jej przypadku, ale miała pasmo wokół całej kołkowanej powierzchni, która nie była powierzchnią budowlaną LEGO.

Jak przykleić płytki LEGO do stołu?

Stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem na przymocowanie płytek LEGO do blatu stołu jest klej Elmera. Użyj tyle, aby cała tylna część płytki była pokryta, ale nie zgniatała się po przyłożeniu do stołu. Przed zabawą pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Najlepsze miejsce do kupienia płytek bazowych LEGO?

Największy wybór jest na stronie LEGO.com. Możesz mieć szczęście, aby znaleźć używane płyty bazowe, ale prawdopodobnie nie w hurtowych ilościach lub wszystkie w tym samym kolorze.

Kroki do zbudowania tego stołu DIY LEGO

Ten artykuł zawiera linki partnerskie.

Krok 1 – Stół z klocków LEGO

Rozłóż płyty podstawowe na blacie stołu i Ustal rozmiar, jaki potrzebujesz na zewnętrzną granicę płyt podstawowych, aby stworzyć przyklejony obwód z wyciętych płyt podstawowych, który będzie ograniczał wewnętrzne, pełnowymiarowe płyty podstawowe. Możesz użyć markera na tylnej stronie płytki, aby śledzić, co trzeba wyciąć i oznaczyć, gdzie na stole ten kawałek będzie przyklejony, ponieważ ta część nie będzie widoczna w ostatecznym stole LEGO.

Dla naszego stolika o wymiarach: 59″ x 29 1/2″:

 • Zielone płytki bazowe, które biegły wzdłuż dłuższych boków stołu, zostały przycięte na głębokość 14 ćwieków. Wiązało się to z pocięciem 5 płyt na dziesięć kawałków po 14 ćwieków.
 • The green baseplates that ran along the shorter sides on each end of the table were cut to a width of 13 studs. Wiązało się to z pocięciem 2 płyt na cztery kawałki 13 kołków.
 • Zielone płyty bazowe, które znajdowały się w czterech rogach stołu, zostały wycięte z jednej płyty bazowej na cztery narożniki o wymiarach 13 x 14 ćwieków.

Krok 2 – Stolik LEGO DIY

OK, teraz, gdy mamy już rozłożony stół i zaznaczone na spodzie zielone płyty podstawowe LEGO, użyliśmy stołowej piły tarczowej, aby wyciąć płyty podstawowe za pomocą tarczy o drobnych zębach.

Po wycięciu płyty bazowej, delikatnie oszlifowałem krawędź cięcia papierem ściernym.

Krok 3 – Stolik LEGO do majsterkowania

Następnie rozłóż wszystkie płytki bazowe LEGO na stole LEGO w taki sposób, w jaki chcesz je ułożyć po zakończeniu pracy. Ja zawsze licuję krawędź cięcia z zewnętrzną krawędzią stołu, dzięki czemu odstępy między płytkami będą jednolite, a klocki LEGO będą mogły być nakładane w poprzek szczelin.

W rzeczywistości jest to jeden z najważniejszych kroków. Trzeba się upewnić, że sąsiednie płytki są ustawione tak, aby dzieci mogły tworzyć budowle na różnych płytkach.

Aby łatwo osiągnąć ten cel, po ustawieniu płytek w pożądanym układzie, należy umieścić cegły w poprzek każdej szczeliny, łącząc wszystkie płytki w jeden ruchomy element wielkości blatu stołu. Te klocki przy każdym połączeniu płyt podstawowych są kluczem do uzyskania funkcjonalnej podstawy do zabawy z kolcami.

Między płytami podstawowymi stołów LEGO jest niewielka przerwa, aby dzieci mogły budować w poprzek przejść między powierzchniami.

Krok 4 – Stół LEGO do majsterkowania

Gdy cały układ był już jedną całością, podnieśliśmy lekko zielone kawałki obramowania wokół obwodu i rozlaliśmy pod nimi klej Elmera, upewniając się, że pokrywa on cały obszar.

Na przyklejonej granicy umieściliśmy książki, aż do wyschnięcia. Po wyschnięciu, wewnętrzne płyty można było wyjąć i zmienić ich układ w zależności od potrzeb.

Jaki klej jest najlepszy do wykonania stolika LEGO?

Wypróbowałem wiele rodzajów kleju w ciągu trzech zbudowanych przeze mnie stołów LEGO oraz licznych stołów LEGO zbudowanych przez przyjaciół, rodzinę i czytelników. Jeśli przyklejasz płyty bazowe do gotowej powierzchni, takiej jak stół IKEA, to klejem, który trzymał się najlepiej, był zwykły stary klej Elmera!

To jest dobre, bo co jakiś czas podczas zabawy, może się okazać, że przyklejony kawałek baseplate odskakuje i łatwo jest go szybko naprawić za pomocą kleju, który już masz pod ręką.

Kiedy klej wyschnął, tak wyglądała nasza sklejona granica płyt podstawowych na naszym domowym stole LEGO!

Gotowy stół DIY LEGO dla dzieci

Mogę powiedzieć bez zastrzeżeń, że był to jeden z moich najbardziej udanych projektów DIY… kiedykolwiek! To był pierwszy, który zbudowałem, a potem zrobiłem jeszcze dwa. Prawie każda rodzina, której dzieci przyszły się bawić, skończyła na zrobieniug wariację tego stołu LEGO do własnego domu.

Powód jest prosty. Jest to łatwy do zrobienia stół LEGO i rośnie wraz z dziećmi, gdy te rosną, ale nadal kochają budować LEGO.

Nasz stół DIY LEGO jest skończony i gotowy do budowania LEGOs teraz!

Przez lata znalazłem kilka przezroczystych plastikowych pojemników z pokrywami, które naprawdę dobrze pasują do przestrzeni pod stołem LEGO i używaliśmy ich do przechowywania klocków LEGO i zestawów LEGO z instrukcjami. Były czasy, kiedy wszystkie trzy stoły LEGO były ustawione obok siebie, aby uzyskać ogromną powierzchnię do budowania w naszym pokoju zabaw, a były czasy, kiedy każdy chłopiec miał swój własny stół LEGO w swoim pokoju.

Czy potrzebujesz krzeseł do stołu LEGO?

Nie potrzebujesz krzeseł do stołu LEGO na wysokości stołu. Są one po prostu zbyt ograniczające i zabierają przestrzeń, którą dzieci chcą wykorzystać do poruszania się podczas budowania. Myślę, że krzesła przy stole LEGO to rzecz dla maluchów, bo po prostu sprawia, że dorośli czują się lepiej o tym, że to stół, na który wydają pieniądze! Ale powiedziałbym, że nawet stół LEGO malucha, który mieliśmy, gdy chłopcy byli młodsi, rzadko używali krzeseł.

LEGO Desk FAQ

Czy IKEA ma stół z klocków LEGO?

IKEA nie ma w tej chwili stołu LEGO. Najbliższy jest zestaw Bygglek box, czyli pudełka do przechowywania LEGO z blatami z klocków LEGO do budowania. IKEA ma wiele różnych blatów w różnych rozmiarach, które można wykorzystać tak jak my, aby zrobić własny stół LEGO o pożądanym rozmiarze i kształcie.

Jak przykleić płytki bazowe LEGO do drewna?

Wypróbowaliśmy wiele różnych sposobów na przyklejenie płytek bazowych LEGO do drewna lub innych blatów o stałej powierzchni, takich jak użyty blat IKEA, a najlepszym rozwiązaniem okazał się najprostszy, klej Elmera! Tak, po przetestowaniu kilku różnych rodzajów kleju, okazało się, że klej Elmera działa naprawdę dobrze i trzyma płytki bazowe na powierzchni stołu przez lata. Kiedy odskoczyły kilka lat w użyciu, po prostu dodałem trochę dodatkowego kleju pod zbłąkaną płytką bazową i przytrzymałem ją w miejscu, aż klej wyschnie na tyle, by utrzymać ją w miejscu, a następnie kazałem dzieciom unikać zabawy na stole LEGO przez kilka godzin.

Płyty bazowe LEGO (Co to jest? Czy występują w różnych kolorach i rozmiarach?)

Płytki bazowe LEGO można kupić w każdym sklepie LEGO lub online. Ponieważ nie są one tak łatwo dostępne jak popularne zestawy LEGO, nie zawsze można je znaleźć w alejce z zabawkami w ulubionym sklepie wielkopowierzchniowym lub sklepie z zabawkami. Można je kupić pojedynczo w kolorach takich jak zielony, niebieski, biały, piaskowy i szary.

Jakiej wielkości są płytki bazowe LEGO?

Klasyczne płytki bazowe LEGO mają 10″ kwadratu (25 cm) i mierzą 32 x 32 ćwieki. Od czasu do czasu LEGO wypuszcza mniejsze lub limitowane płytki bazowe, które są dostępne przez ograniczony czas.

Jaka jest największa płytka bazowa LEGO?

Klasyczna płytka bazowa jest zwykle największą płytką bazową dostępną do kupienia poza zestawem LEGO.

Jak przymocować płytki LEGO do stołu?

Stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem na przymocowanie płytek LEGO do blatu stołu jest klej Elmera. Użyj go tyle, by cała tylna część płytki była pokryta, ale nie zgniotła się po przyłożeniu do stołu. Przed zabawą pozwól jej całkowicie wyschnąć.

Najlepsze miejsce na zakup płyt podstawowych LEGO?

Największy wybór jest na stronie LEGO.com. Możesz znaleźć używane płyty bazowe, ale prawdopodobnie nie w dużych ilościach i nie wszystkie w tym samym kolorze.

Czas przygotowania 1 godzina

Aktywny czas 2 godziny

Czas całkowity 3 godziny

Stopień trudności Średni

Szacowany koszt $200

Materiały

 • 1 – Blat stołu IKEA
 • 4 – Nogi stołowe IKEA
 • 8 – zielonych podstawek LEGO
 • 2 – niebieskie płytki LEGO
 • 4 – opakowania płyt drogowych LEGO baseplates

Narzędzia

 • Klej Elmera
 • Sharpie
 • Taśma miernicza
 • Piła tarczowa z drobnym ostrzem
 • Papier ścierny

Instrukcje

 1. Rozłóż płyty podstawowe, aby określić najbardziej efektywne wykorzystanie płyt podstawowych.
 2. Zaznacz Sharpiem wszelkie cięcia, które zamierzasz wykonać na tylnej stronie płyty podstawowej.
 3. Używając piły tarczowej, wytnij płytki w razie potrzeby.
 4. Przeszlifować papierem ściernym wycięte krawędzie płyty podstawowej.
 5. Ułóż płyty podstawowe na stole w pożądanej konfiguracji i przymocuj klocki LEGO, które rozciągną się w szczelinach między wszystkimi płytami podstawowymi, aby je odpowiednio rozmieścić.
 6. Podnieś solidną jednostkę płyt podstawowych, które właśnie zrobiłeś i przyklej pod tymi, które chcesz przymocować do stołu (ponownie przymocuj klocki LEGO, jeśli odpadną podczas tego procesu).
 7. Pozwól klejowi wyschnąć, a następnie usuń klocki LEGO znajdujące się pomiędzy płytami.

Uwagi

Stworzyłem obwód z przyklejonych elementów bazowych, który pozwolił na zmieszczenie pełnowymiarowych klocków w środku. Tych nie skleiłem, aby dzieci mogły wymieniać się płytami podczas zabawy. Zewnętrzne sklejone kawałki utrzymywały je na miejscu.

Budowanie miasteczek LEGO na stole LEGO

Po pojawieniu się pierwszego stołu LEGO, nasi chłopcy budowali całymi dniami.

Drogi zostały przearanżowane, aby stworzyć główną ulicę miasta.

Ta ulica w końcu będzie potrzebowała obwodnicy, ponieważ ruch na niej jest OGROMNY!

Ten styl stołu DIY LEGO okazał się wielkim hitem. Od momentu pojawienia się w pokoju zabaw, był używany niemal w każdej wolnej godzinie przez dosłownie lata i lata.

Dobre stoły LEGO dla młodszych dzieci

Jeśli masz młodsze dzieci, polecam stół LEGO, który pasuje do standardowego rozmiaru klocków LEGO zamiast większego rozmiaru cegieł, zwłaszcza jeśli w domu są starsze dzieci. Te klocki w rozmiarze toddler brick szybko stają się „zabawkami dla dzieci” dla przedszkolnych budowniczych, którzy stają się bardzo skoordynowani z mniejszymi klockami.

Jeśli chodzi o wybór stołu LEGO dla młodszych dzieci, kluczem jest przechowywanie. Potrzebny jest głęboki schowek, do którego można wrzucać klocki i szybko sprzątać. Z wiekiem dzieci będą gromadzić coraz więcej klocków, ale gdy są małe, ich liczba będzie bardziej przystępna! Oto kilka stołów LEGO, które lubię dla młodszych dzieci:

 • KidKraft 2-in-1 Activity Table z podstawą LEGO i dużym obszarem przechowywania – prawdopodobnie nigdy nie użyjesz tego do niczego innego niż klocki LEGO, ale podoba mi się możliwość sięgnięcia wokół każdej strony stołu w celach budowlanych, a przechowywanie jest duże!
 • Utex 2 w 1 Kids Construction Play Table with Storage Drawers – jest to ładnie wyglądający stół, który jest super funkcjonalny, chociaż te szuflady do przechowywania szybko się zapełnią. Jeśli chcesz wersję z krzesłami (nie potrzebujesz krzeseł!), możesz zobaczyć to tutaj.
 • The GOLOHO Large 2 in 1 Kids Activity Table with Storage jest prawdopodobnie moim ulubionym, ponieważ jest regulowana wysokość stołu aż do 22,5″, co daje trochę więcej elastyczności dla rosnących budowniczych LEGO. Tabela LEGO, którą zbudowaliśmy powyżej jest standardową wysokością stołu przy 28 calach dla porównania.

Nadal nie mogę znaleźć pełnowymiarowego stołu LEGO o regularnej wysokości na sprzedaż. Co wydaje się super dziwne ponad 10 lat po tym, jak zbudowaliśmy te stoły DIY LEGO. Ten produkt, który jest wieżą z płytami bazowymi do budowania i przechowywania, jest najwyższą rzeczą, jaką widziałem.

To tylko potwierdza, że miałem rację, aby nie czekać na kogoś, kto zrobi to, czego potrzebowaliśmy dla naszych dzieci i po prostu zrobić stoły LEGO sami!

Więcej pomysłów na LEGO z Kids Activities Blog

Opowiedzcie mi proszę o swoich doświadczeniach ze stolikami LEGO w komentarzach poniżej. A jeśli chcesz na mnie nakrzyczeć za pocięcie płyt podstawowych LEGO… poradzę sobie!

 • No Comments
 • 26 marca, 2023