By admin

Jak uniknąć ostrego bólu piersi po karmieniu piersią?

Karmienie piersią to fantastyczne doświadczenie dla świeżo upieczonej mamy. To wspaniałe uczucie, gdy wiesz, że Twoje ciało dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla rozwoju Twojego dziecka. Zapewnia również doskonałą więź między Tobą a Twoim ciałem. Niestety, jak każde piękne doświadczenie, nie wszystko może być gładkie. Możesz odczuwać niepokój podczas posiłków, ponieważ po karmieniu piersią odczuwasz ostry ból w piersi. Co może być tego przyczyną i jak tego uniknąć?

1. Nieprawidłowe przystawienie dziecka

Dobry zatrzask to taki, w którym cała otoczka znajduje się w ustach dziecka. Jeśli dziecko nie zatrzaskuje się prawidłowo, sutki staną się obolałe i popękane po kilku karmieniach. Spowoduje to bolesne pieczenie sutków, zwłaszcza tuż po zakończeniu karmienia piersią przez dziecko. Aby temu zapobiec, upewnij się, że dziecko dobrze zatrzaskuje się podczas karmienia piersią. Jeśli sutki są już popękane, odciągnij trochę mleka i nałóż na nie, a następnie pozostaw do wyschnięcia na powietrzu. Nałóż na nie krem bezalkoholowy.

2. Odruch odstawienia mleka

Karmienie piersią to złożony proces, który stymuluje mózg do uwalniania hormonów, takich jak oksytocyna i prolaktyna. Oksytocyna sprawia, że przewody mleczne rozszerzają się, umożliwiając przepływ mleka. Proces ten nazywany jest wypływem mleka. Gruczoły mleczne kurczą się, aby umożliwić przepływ mleka. Powoduje to bolesne uczucie u niektórych matek, szczególnie bezpośrednio po karmieniu piersią. Po kilku minutach ból ustępuje samoistnie.

3. Zablokowany przewód mleczny

Możesz wiedzieć, czy tak jest w tym przypadku, gdy jedna strona piersi pozostaje pełna i bolesna po tym, jak dziecko skończy ją karmić. Weź ciepły prysznic i uciskaj zatkany obszar ciepłą szmatką. Spróbuj skierować mleko do brodawki palcem. Podczas karmienia piersią ułóż dziecko tak, aby karmiło po zatkanej stronie piersi.

4. Odwrócone brodawki sutkowe

Niektóre kobiety mają sutki, które są płaskie lub zwrócone do wewnątrz. Nie wyprostowują się one, gdy dziecko karmi piersią. Dziecko nie jest zatem w stanie prawidłowo przystawić się do piersi. Porozmawiaj ze specjalistą, aby uzyskać poradę, jak wygodnie ułożyć dziecko.

5. Obrzęk piersi

Dzieje się tak, gdy podaż mleka jest większa niż karmienie dziecka. Oznacza to, że pierś nie opróżnia się po karmieniu piersią. Obrzmiałe piersi pozostają bolesne nawet po karmieniu piersią. Aby temu zapobiec, należy odciągać nadmiar mleka i masować piersi ciepłą ściereczką. Zawsze upewnij się, że dziecko opróżniło jedną pierś przed karmieniem drugą piersią.

Chociaż ostry ból piersi po karmieniu piersią nie jest przyjemnym doświadczeniem, łatwo sobie z nim poradzić. Ból zwykle ustępuje po kilku minutach. Gdy ciało przyzwyczaja się do karmienia piersią, ból ustępuje całkowicie. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka minut po karmieniu piersią lub karmienie piersią staje się dla Ciebie bolesne, może istnieć inna przyczyna. Może to być zapalenie sutka lub infekcja grzybicza. W takim przypadku należy udać się do lekarza. Karmienie piersią powinno być przyjemnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.

  • No Comments
  • 3 marca, 2024