By admin

Jak sprawdzić, czy moje dziecko ma infekcję zatok?

Podczas gdy Jack Frost nadal sieje spustoszenie w tym sezonie świątecznym, nie możemy się doczekać, ale z utęsknieniem czekamy na sezon wiosenny. Przygotowując się na zmiany temperatur, powinniśmy również wziąć pod uwagę, że wahania temperatur tworzą podatny grunt dla wszechobecnych alergii oddechowych i wirusów przeziębienia.

Dla nowych rodziców, infekcja zatok u dziecka może okazać się dość stresującym czasem, ponieważ rozróżnienie między zatokami a zwykłym przeziębieniem u niemowląt staje się trudne. Jednak dolegliwość ta wykazuje pewne cechy charakterystyczne, które po zauważeniu powinny skłonić do wizyty u lekarza. Czym więc dokładnie jest zapalenie zatok?

Zapalenie zatok to stan, w którym zatoki człowieka – puste kieszenie powietrzne zlokalizowane wzdłuż kości twarzy doświadczają blokady, co hamuje ucieczkę drenażu. W konsekwencji prowadzi to do zablokowania śluzu i zapalenia zatok. Takie zatory sprzyjają rozwojowi bakterii, które z kolei prowadzą do infekcji.

Niemowlęta rodzą się z różnymi zestawami zatok, etmoidalnych – za oczami, i szczękowych – w kościach policzkowych. Zatoki czołowe znajdują się na czole, natomiast zatoki klinowe, znajdujące się za nosem, rozwijają się dopiero w wieku dziecięcym. Zatoki dziecka mogą ulec zakażeniu, a gdy już do tego dojdzie, kluczowe jest, by wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę, kiedy szukać interwencji pediatry.

Przyczyny zapalenia zatok u dzieci

Jak wcześniej opisano, zapalenie zatok występuje, gdy zatoki blokują się wydzieliną, co pozwala na rozwój bakterii. Trzy rodzaje bakterii, które powodują infekcję zatok to;

Haemophilus Influenzae

Streptococcus pneumonia

Moraxella Catarrahalis.

Ponadto, nie bez znaczenia jest fakt, że wprowadzenie ciał obcych również może być przyczyną zapalenia zatok. Alergie również mogą je nasilać, stąd aby zminimalizować ryzyko narażenia na nie, rodzice powinni ograniczyć swoim dzieciom kontakt z zanieczyszczeniami zarówno środowiskowymi, jak i domowymi. Ograniczenie ekspozycji jest szczególnie pomocne w przypadku dzieci cierpiących na ataki przewlekłego zapalenia zatok, które z reguły trwa przez co najmniej dwanaście tygodni w roku.

Objawy infekcji zatok

Śluz musi znaleźć drogę odpływu. Brak lub zablokowanie takiej drogi prowadzi do zakażenia i obrzęku zatok. To staje się trudne dla rodziców, aby wiedzieć, czy ich dziecko ma zapalenie zatok, ponieważ objawy są bardzo podobne do tych, które są powszechne przeziębienie. Infekcja zatok u dziecka zazwyczaj charakteryzuje się powstawaniem żółtego lub zielonego śluzu, pulsującym bólem głowy, kaszlem, przekrwieniem, obrzękiem twarzy i utrzymującą się gorączką. W niektórych przypadkach dzieci wykazują nieświeży oddech, ból zębów i uszu, tkliwość twarzy i ból za oczami.

Wykrywanie zapalenia zatok

Jeśli objawy zwykłego przeziębienia nie ustępują w ciągu siedmiu do dziesięciu dni, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na obecność infekcji zatok.

Doświadczony lekarz, diagnozuje zapalenie zatok przez wspomnienie niektórych wspólnych wskazań. Istnieją jednak przypadki, w których zapalenie zatok może być trudne do wykrycia, co wymaga pomocy tomografii komputerowej. Inne formy wykrywania obejmują badanie rentgenowskie zatok i kultury – wymaz pobrany z wydzieliny z nosa i sprawdzony pod kątem bakterii i innych zarazków.

Alternatywnie, rozwiązanie obrazowania, takie jak rentgenowskie i tomografii komputerowej nie jest zachęcany do ostrego zapalenia zatok ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa zdrowia.Powikłania ss wynikają z zakażenia zatok. Skanowanie obrazowe może być ograniczone przez obawy dotyczące bezpieczeństwa promieniowania szczególnie u dzieci poniżej szóstego roku życia.

Leczenie zapalenia zatok

ENT specjalista zwykle bada uszy dziecka, nos i gardło i zwykle prowadzi szybki historyczny sprawdzić. W większości przypadków, zazwyczaj trafiają na właściwą diagnozę. Czynniki takie jak zmiany strukturalne, problemy z układem odpornościowym i alergie są najczęstsze.

W przypadku ostrego zapalenia zatok, którego czynnikiem sprawczym są bakterie, większość dzieci dobrze zareaguje na przepisany antybiotyk. Spray do nosa (woda z solą fizjologiczną) lub sterydy do nosa w sprayu podawane w celu krótkotrwałego złagodzenia przekrwienia i duszności. Jednak ponad licznik, leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe nie są skuteczne w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Nie są one również zalecane dla dzieci poniżej dwóch lat.

Większość rodziców zauważa poprawę zmian w ciągu pierwszych kilku dni po zastosowaniu antybiotykoterapii. Powinni jednak kontynuować leczenie mimo zarejestrowanej poprawy. Podaje się również dodatkowe leki, aby odeprzeć alergie, które mogą pogorszyć stan zapalenia zatok.

Z drugiej strony, przewlekłe zapalenie zatok, charakteryzujące się infekcją lub czterema ostrymi zapaleniami zatok w ciągu roku, sugeruje bardziej zdecydowaną formę leczenia obejmującą operację. Tylko niewielki odsetek dzieci poniżej trzynastu lat kwalifikuje się do operacji. Zazwyczaj podczas leczenia usuwa się tkankę migdałowatą znajdującą się za nosem. Chociaż nie powoduje ona zablokowania zatok, jej zakażenie (zapalenie migdałków) daje podobne objawy do zapalenia zatok, takie jak nieświeży oddech, katar, duszność w nosie i kapanie z nosa.

U starszych dzieci, u których nie powiodła się terapia medyczna, stosuje się adenoidektomię lub inny zabieg chirurgiczny. Może on polegać na tym, że laryngolog otworzy drogi nosowe do zatok dziecka, czyniąc je szerszymi. W konsekwencji pozwoli to na posiew płynów z nosa i przekierowanie antybiotyków przeciwko bakteriom, wywołującym infekcję. Dzięki zwiększeniu lub otwarciu zatok, istnieje odpowiednie miejsce dla cyrkulacji powietrza i leków, co zmniejsza nasilenie infekcji.

Zapobieganie zakażeniom zatok

Rodzice mogą przyjąć proste zmiany wokół środowiska domowego mające na celu obniżenie ryzyka zapalenia zatok. Utrzymanie nawilżacza na poziomie 45-50% w okresie zimowym powstrzyma suche powietrze od podrażniania zatok dziecka, a tym samym zmniejszy liczbę infekcji. Upewnij się również, że konsekwentnie czyścisz swoje nawilżacze, aby zapobiec powstawaniu pleśni. Podawanie dziecku wystarczającej ilości płynów, takich jak woda, pomaga utrzymać cienką wydzielinę z nosa i wilgotne środowisko nosa.

Pomimo, że zapalenie zatok nie jest zaraźliwe, najczęściej towarzyszy przeziębieniom, które mogą być zaraźliwe wśród członków rodziny. Proste czynności, takie jak mycie lub odkażanie rąk, znacznie pomagają w zapobieganiu rozprzestrzeniania się przeziębienia, a co za tym idzie – zapalenia zatok.

Wniosek

Zapalenie zatok jest dość drażliwe i może nie być czyjąś filiżanką herbaty. Jednak proste procedury w domu i przestrzeganie zasad ustalonych przez specjalistę z pewnością przyczynią się do tego, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko będziecie mogli cieszyć się spokojnym snem bez żadnych zakłóceń.

  • No Comments
  • 28 kwietnia, 2023