Jak pomóc dziecku osiągnąć kamienie milowe?
By admin

Jak pomóc dziecku osiągnąć kamienie milowe?

Dziecko, które jest zdrowe i rozwija się zazwyczaj musi osiągnąć pewne kamienie milowe na różnych etapach rozwoju. Jest to czerwona flaga dla Ciebie jako rodzica, jeśli biorą zbyt długo, aby osiągnąć kamień milowy. W takim przypadku może być konieczne zaangażowanie profesjonalisty. Jak więc pomóc dziecku osiągnąć kamienie milowe?

0-3 miesiące

Gdy dziecko przyzwyczaja się do życia poza łonem matki, zaczyna rozpoznawać głosy wokół siebie. Dużo płaczą jako sposób komunikowania swoich potrzeb. Po dwóch miesiącach zaczynają się uśmiechać i rozpoznawać twarze rodziców. Przytulaj, dotykaj, łaskocz i masuj dziecko, aby rozwijać jego wrażenia zmysłowe.

3-6 miesięcy

Dziecko zaczyna odwracać głowę, śledzić przedmioty wzrokiem, wydawać dźwięki, przenosić ręce do ust i patrzeć na rodziców. Połóż dziecko na brzuszku. Zacznie się ono podpierać łokciami, co wzmacnia mięśnie szyi i pleców. Czas brzuszkowy pomaga również dziecku przewracać się i sięgać po przedmioty. Wszystko to pomaga w rozwoju umiejętności motorycznych. W wieku trzech miesięcy zacznij sadzać swoje dziecko z podparciem. Śpiewaj mu piosenki, aby pomóc mu w rozwoju umiejętności słuchania i koncentracji.

6-9 miesięcy

Jest to etap oralny, w którym dziecko wkłada rzeczy do ust. Dziecko potrafi się przewracać, siedzieć bez podparcia, przenosić przedmioty z jednej ręki do drugiej i brać je między palcami. Jest to wiek, w którym większość dzieci zaczyna raczkować, więc utrzymuj dom w bezpiecznym stanie, aby zapobiec wypadkom, takim jak zadławienie się, gdy sięgają po rzeczy. Pomagaj im w rozwijaniu umiejętności sensorycznych, pozwalając im dotykać i wąchać jedzenie. Daj im zabawki do zabawy. Pozwól dziecku bawić się z innymi dziećmi, aby zachęcić je do umiejętności komunikacyjnych.

9 miesięcy-1 rok

Dziecko zaczyna mówić krótkie słowa. Zachęcaj dziecko, mówiąc krótkimi zdaniami. Dziecko potrafi dobrze stać bez wsparcia, a niektóre zaczynają chodzić. Potrafi trzymać ręce i nogi podczas ubierania się, potrafi wyjmować i wkładać rzeczy do pojemników oraz machać na pożegnanie. Spaceruj z dzieckiem, pozwól mu się zatrzymać i zbierać kamyki lub wąchać kwiaty. Śpiewaj dzieciom rymowanki, aby pomóc im w rozwoju umiejętności językowych. Pozwól im bawić się na zewnątrz, aby poznać świat poza domem.

1-2 lata

Dziecko może powiedzieć krótkie zdania, powtórzyć słowa, które usłyszało, kopiować to, co robią dorośli i starsze dzieci i może biegać. Może stać na palcach, rysować kredkami nieładne rzeczy i wspinać się na miejsca. Ponieważ na tym etapie dziecko kopiuje to, co widzi, uważaj, co robisz przy nim. Mów do nich prostymi zdaniami i pozwól im powtarzać. Dawaj im łatwe zabawki i puzzle, aby pomóc w rozwoju ich mózgu.

Ucząc się, jak pomóc dziecku w osiągnięciu kamienia milowego, należy pamiętać, że każde dziecko jest inne. Dzieci osiągają różne kamienie milowe w różnym wieku. Na przykład jedno dziecko może zacząć chodzić w wieku 9 miesięcy, a inne w wieku 16 miesięcy. Bądź cierpliwy, jeśli Twój maluch nie osiąga kamieni milowych tak szybko, jak się spodziewasz. Jeśli opóźniają się one zbytnio lub czujesz jako rodzic, że masz powód do zmartwień, skonsultuj się z profesjonalistą, aby się upewnić.

  • No Comments
  • 30 marca, 2023