By admin

Jak długo należy czytać z dziećmi każdego dnia? <– tabela do wydrukowania i praktyczne pomysły, jak to zrobić!

Być może zastanawiasz się, jak długo powinieneś czytać z dziećmi każdego dnia? Jestem tutaj, aby powiedzieć ci, dlaczego magiczną liczbą jest czytanie 20 minut dziennie lub więcej.

Poczytajmy dziś razem… to ważne!

Dlaczego czytanie z dziećmi jest ważne

Jest tak wiele rzeczy, które ja, jako nauczyciel, chciałabym, aby rodzice moich uczniów wiedzieli o czytaniu z dziećmi. Czytanie przez 20 minut wieczorem jest jedną z najważniejszych rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby pomóc swoim dzieciom odnieść sukces.

Jaka jest różnica między dziećmi, które czytają więcej niż 30 minut dziennie, a tymi, które czytają mniej niż 15 minut dziennie? Dwanaście milionów. Przewiduje się, że między przedszkolem a dwunastą klasą uczniowie czytający średnio ponad 30 minut dziennie poznają 13,7 miliona słów. Po ukończeniu szkoły ich rówieśnicy, którzy czytali średnio mniej niż 15 minut dziennie, prawdopodobnie będą mieli styczność tylko z 1,5 miliona słów. Różnica wynosi ponad 12 milionów słów.

-Renaissance, Długoterminowe efekty praktyki czytania

To całkowicie zrozumiałe, że dzieci, które czytają więcej, mają lepsze słownictwo, umiejętności czytania, płynność, rozumienie czytania i ogólną umiejętność czytania. Zaskakujące jest to, jak konsekwentne 15-20 minut dziennie z czasem może naprawdę się sumować.

Pobierz i wydrukuj wykres czasu czytania w pliku pdf tutaj

Ten artykuł zawiera linki partnerskie.

Co tak naprawdę oznacza czytanie przez 20 minut w nocy?

Oznacza to, że twoje dzieci czytają ci na głos. Kiedy dzieci czytają na głos, mogą ćwiczyć czytanie w bezpiecznym i wspierającym środowisku. Nieznajome słowa, których nie można wymówić, można łatwo zidentyfikować i nauczyć się ich. Płynność i zdolność dzieci do umieszczania słów w kontekście mają miejsce, ponieważ dzieci czytają i słuchają w tym samym czasie.

Jest to jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzanie czasu.

Moje dziecko nie może czytać na głos przez 20 minut

To strefa zabawy w czytanie bez presji! Ustaw minutnik na 20 minut i pozwól dziecku czytać tak długo, jak chce, a następnie możesz przejąć kontrolę. Jeśli chcesz podzielić czytanie na dwie części, w których dziecko czyta stronę, a Ty czytasz stronę, to również działa naprawdę dobrze.

Nie zapominaj o sile TWOJEGO czytania książek rozdziałowych na głos, bez względu na wiek dzieci. Jest to zabawna rodzinna aktywność, która pomaga dzieciom zakochać się w słowach, historiach i czytaniu. Jest to również naprawdę dobry przykład na to, że czytanie jest ważną umiejętnością życiową.

Dziecko uwielbia czytać!

Czytanie z niemowlętami i małymi dziećmi

To dobry czas, aby zacząć od rutyny, która kładzie nacisk na czytanie i czas spędzony na wspólnym odkrywaniu książek. Zacznij od zwykłej książki na dobranoc lub krótkiego czytania przed drzemką. Przejdź do dłuższego wspólnego siedzenia na kanapie, aż dziecko będzie w stanie zainteresować się książkami przez 10-15 minut.

Możesz czytać swojemu dziecku, dziecko może wskazywać na obrazki i odgadywać historię lub cokolwiek innego, co może wyglądać na zabawę z książkami dla początkującego czytelnika. Celem jest zainteresowanie dzieci książkami i uświadomienie im, że kryją one w sobie historie.

Polecane książki dla niemowląt i małych dzieci

Zacznij od wycieczki do biblioteki lub kilku moich ulubionych książek dla niemowląt i małych dzieci w tematach, które interesują Twoje dziecko. Oto kilka, które warto rozważyć w swojej domowej bibliotece:

Przeczytajmy razem książkę!

Czytanie z Preschoolers

Jeśli Twoje dzieci są w przedszkolu lub zerówce, prawdopodobnie czytają małe, powtarzające się książeczki typu „Poszedłem do sklepu. Mama poszła do sklepu. Tata poszedł do sklepu. Wszyscy dobrze się bawiliśmy!”.

Pamiętaj, że każda podróż zaczyna się od jednego kroku i to jest Twój pierwszy krok.

Polecane książki dla dzieci w wieku od 3 lat

Polecane książki dla dzieci od 4 lat

Każda książka kryje w sobie przygodę…

Czytanie z dziećmi w wieku przedszkolnym

Dla tego poziomu sugerowałbym przeczytanie każdej z tych małych książek trzy razy.

  1. Za pierwszym razem czytasz, aby udźwiękowić słowa i zidentyfikować rozpoznawane słowa.
  2. Za drugim razem czytasz ze zrozumieniem.
  3. Za trzecim razem czytasz płynnie (aby czytać w szybszym tempie).

Przypomnienie: Jeśli nie osiągnąłeś jeszcze 20 minut, byłaby to świetna okazja dla CIEBIE, aby poczytać dziecku.

Zalecane książki dla dzieci w wieku 5 lat i starszych

Przeczytajmy dziś ulubioną książkę.

Czytanie ze starszymi dziećmi

Pozwalam naszemu synowi (w drugiej klasie) czytać mi jego książkę rozdziałową przez około 15-20 minut. Wolałby czytać po cichu, ale musi czytać głośno, bo mogę go słuchać:

  • Mogę upewnić się, że nie pomija trudnych słów.
  • Mogę pomóc mu z błędami.
  • Kiedy skończy, poproszę go o opowiedzenie mi historii (co się wydarzyło, kim byli bohaterowie).
  • Upewniam się również, że czytam mu bajkę każdego wieczoru. Słuchanie, jak czytam na głos, jest również ważne.

Polecane książki dla dzieci w wieku 6 lat i starszych – dzieci w wieku szkolnym

Konsekwentne czytanie dla dzieci

Wiem, że mamy mało czasu.

Wiem, że jesteś zajęty.

Wiem, że dzieci muszą wcześnie kłaść się spać.

Wiem też, że jeśli pominiesz wieczorne czytanie, Twoje dziecko będzie powoli pozostawać w tyle. Nie przestawaj. To ważne. Daj swojemu dziecku najlepszą przewagę i czytaj z nim dwadzieścia minut wieczorem.

Więcej materiałów do czytania i nauki na blogu Kids Activities Blog

Jak długo czytasz razem z dzieckiem każdego dnia? Czy zauważyłeś różnicę w umiejętności czytania Twojego dziecka, gdy czytasz regularnie 20 minut dziennie?

  • No Comments
  • 18 grudnia, 2023