Jak często powinno jeść 3-miesięczne dziecko?
By admin

Jak często powinno jeść 3-miesięczne dziecko?

Jesteś nową mamą, która próbuje dowiedzieć się, jak karmić swoje trzymiesięczne dziecko? Jesteś we właściwym miejscu. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Lubimy wyobrażać sobie etap w wieku trzech miesięcy jako dojrzewanie niemowląt. Na tym etapie zachodzą znaczne zmiany w wielkości i nawykach żywieniowych Twojego dziecka. W trzecim miesiącu życia Twoje dziecko przybiera na wadze co najmniej jedną uncję dziennie. Zauważysz również, że Twoje dziecko wygląda i zachowuje się zupełnie inaczej niż wtedy, gdy po raz pierwszy przyniosłaś je do domu.

Mięśnie szyi są wystarczająco rozwinięte, aby mogły leżeć na brzuchu i podpierać się, aby podnieść głowę. Zmienić się może również harmonogram spania. Trzymiesięczne niemowlęta mają tendencję do dłuższego spania w nocy i dłuższego pozostawania w stanie czuwania w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że wszystkie dzieci są inne.

Jak często powinny jeść 3-miesięczniaki?

Ogólną zasadą, gdy dziecko jest młodsze, jest karmienie piersią co 2-3 godziny. Jednak w wieku trzech miesięcy dziecko będzie miało zwiększoną pojemność żołądka, ale będzie też sprawniejsze w karmieniu. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak często należy karmić.

Co powinno jeść Twoje dziecko w wieku trzech miesięcy?

Większość mam zwykle zastanawia się, czy podawać dziecku wodę, czy może zacząć odstawiać je od piersi na stałe pokarmy. Lekarze zalecają jednak, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek pokarmów stałych poczekać do 4-6 miesiąca życia. Żołądek dziecka w wieku trzech miesięcy nie jest jeszcze wystarczająco silny, aby poradzić sobie z pokarmem stałym. Powinnaś jednak pozostać przy mleku matki i formułach wyłącznie.

– Mleko matki

Mleko matki jest zawsze posiłkiem numer jeden dla dziecka. Zawiera ono wszystkie składniki odżywcze, których dziecko potrzebuje przed ukończeniem sześciu miesięcy. Jak często powinnaś karmić piersią? Wytyczne dotyczące tego, jak często dzieci w tym wieku powinny być karmione piersią są różne. Chociaż w tym wieku dziecko rozwija zwiększony apetyt, jest on różny w zależności od dziecka.

Lekarze zalecają dokarmianie zamiast karmienia na siłę. Możesz obserwować oznaki, że Twoje dziecko jest głodne i karmić je piersią. Twoje dziecko może być w stanie mówić, ale na tym etapie rozwinęło sposób, aby dać Ci znać, że jest głodne.

Jednak średnio w ciągu 24 godzin należy nakarmić piersią co najmniej osiem razy. Oznacza to, że powinnaś karmić piersią co trzy godziny. Jeśli dziecko śpi, powinnaś je budzić na karmienie co trzy godziny. Powinnaś również kontynuować karmienia nocne.

Opróżnienie jednej piersi zajmuje dziecku średnio 10-15 minut. Czas ten może się różnić w zależności od sprawności dziecka. Należy upewnić się, że dziecko całkowicie opróżniło jedną pierś przed przejściem do następnej. Pierś powinna być całkowicie miękka, aby wiedzieć, że jest pusta. Należy również pamiętać, że mleko ma różną grubość i ilość. Po urodzeniu mleko jest gęstsze i w mniejszej ilości, ale zwiększa się, aby zaspokoić rosnące potrzeby dziecka.

Skąd wiesz, że Twoje dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu? Kontrola pieluch powinna ci to powiedzieć! Dobrze karmiony piersią trzymiesięczny maluch powinien zmieniać pieluchy co cztery do pięciu razy dziennie. Pamiętaj jednak, że dziecko może nawet pół dnia nie wypróżniać się, nawet jeśli jest zdrowe. Jeśli obawiasz się, że to może być coś więcej niż się wydaje, udaj się do lekarza w celu wyjaśnienia. Z pomocą lekarza możesz również monitorować przyrost wagi, aby wiedzieć, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka matki.

– Formuła

Formuły powinny idą w parze z karmieniem piersią. Podając dziecku formułę pamiętaj, że przechodzi ono okres wzrostu. Dobra wiadomość jest taka, że przy odpowiednim karmieniu piersią i formułą, możesz pominąć karmienie o 3.00. Karmienie formułą ułatwia śledzenie, jak często należy karmić 3-miesięczne dziecko.

Trzymiesięczny maluch powinien jeść co trzy do czterech godzin. Ilość formuły, którą należy podać, zależy głównie od wagi dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, trzymiesięczne dziecko powinno być karmione 2,5 uncji formuły na każdy funt wagi. Co to oznacza? Musisz pomnożyć wagę dziecka przez 2,5 uncji, aby uzyskać ilość formuły do karmienia na dzień. Następnie możesz podzielić tę sumę przez liczbę karmień dziecka w ciągu dnia.

Kiedy Twoje dziecko skończyło właśnie trzy miesiące, może przyjąć średnio sześć butelek z 4-8oz formułą. W miarę jak wyrastają na pełnoprawnych 3-miesięczniaków, ich żołądek również rośnie i mogą przyjmować więcej formuły. Być może będziesz musiała zaopatrzyć się w większą butelkę, aby zaspokoić te potrzeby. Zaobserwujesz znaczny wzrost liczby butelek, które biorą dziennie. Będą również potrzebować dodatkowych uncji formuły. Pamiętaj jednak, że dzieci są różne i miary mogą się różnić. Niektóre będą brały mniej butelek, ale będą potrzebowały więcej uncji formuły.

Skąd wiesz, jak często karmić dziecko?

– Słuchaj swojego dziecka

W wieku trzech miesięcy możesz ufać, że Twoje dziecko jest bardzo ekspresyjne. W tym wieku dziecko jest przeważnie uśmiechnięte. Nauczyły się, jak podążać za Tobą wzrokiem i chichotać. W tym wieku szybko się uczą, więc bądź ostrożna, mamo!

Mogą również podnosić swoje ręce i chwytać zabawki i twoje ręce podczas zabawy. Dlatego zaufaj swojemu dziecku, że da Ci wskazówki, kiedy będzie potrzebowało karmienia. Możesz obserwować następujące rzeczy, gdy są pełne:

  • Odsuwanie piersi lub butelki od ich ust.
  • Bawienie się butelką z formułą
  • Odwracanie głowy, kiedy próbujesz je nakarmić
  • Zasypianie podczas karmienia

Kiedy dziecko jest głodne, prawdopodobnie zacznie płakać. Upewnij się, że płacz nie jest spowodowany innymi czynnikami, takimi jak zbyt wysoka temperatura lub mokre pieluchy. Będą również gotowe jeść więcej lub ssać, gdy zostaną zaoferowane. Mogą również rozglądać się za większą ilością jedzenia lub wkładać ręce do ust. Głodne dziecko nie zaśnie nawet podczas zaplanowanego czasu snu.

– Niedożywienie

W wieku trzech miesięcy dzieci przybierają na wadze i rosną w zauważalnym tempie. Przeżywają okresy wzrostu, ponieważ ich części ciała rozwijają się. Muszą być dobrze odżywione, aby dobrze się rozwijać. Brak wystarczającego przyrostu wagi wskazuje na to, że nie karmisz dziecka wystarczająco często. W wieku 3 miesięcy, zdrowe i dobrze odżywione dziecko powinno przybierać na wadze 1 uncję każdego dnia. W miarę jak dziecko rośnie, dobrze jest odnotować wzrost wagi o pół uncji dziennie. Jeśli Twoje dziecko mniej przybiera na wadze w tym wieku lub traci na wadze, oznacza to, że jesteś niedożywiona.

Zmiany pieluch również mogą zdradzić niedokarmienie. Wspomnieliśmy, że dziecko powinno zmieniać pieluchy co najmniej pięć razy dziennie. Jeśli Twoje dziecko nie ma przynajmniej jednej mokrej pieluszki co pięć godzin, może być niedożywione. Być może będziesz musiała zwiększyć ilość karmień nawet w nocy.

Powszechne fizyczne oznaki niedokarmienia to zapadnięte miękkie miejsce lub ciemiączko, skóra, która wydaje się pomarszczona i dziecko, które zawsze zachowuje się jak zmęczone. Dziecko może również próbować poinformować Cię o tym poprzez płacz. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko płacze i nie jest to spowodowane pełną pieluchą lub podrażnieniem z powodu wysokiej temperatury lub hałasu, próbują powiedzieć, że są głodne.

– Przekarmienie

Czasami matki mają tendencję do przekarmiania swojego trzymiesięczniaka. Skąd wiesz, że przepełniasz swoje dziecko? Dziecko będzie to komunikować! Możesz zauważyć, że odsuwa butelkę lub odmawia karmienia piersią. Nadmierny przyrost masy ciała również wskazuje na przekarmienie. Powinnaś stale kontrolować wagę u swojego lekarza, aby uzyskać informacje na temat idealnej wagi dla Twojego dziecka.

Innym typowym objawem nadmiernego przyrostu wagi jest wymiotowanie przez dziecko krótko po karmieniu. Dziecko może również doświadczyć bóle brzucha podejmowania. Są one prawdopodobnie złożyć swoje nogi małe nogi na brzuchu i płakać dużo. Niespokojny może również wskazywać na przekarmienie.

Należy uważać, aby nie pomylić wypluwania z wymiotowaniem. O ile wypluwanie jest normalne po jedzeniu lub podczas bekania, o tyle wymiotowanie jest powodem do niepokoju. Plucie powinno dotyczyć minimalnej ilości pokarmu, zwykle mniej niż jednej uncji. Wszystko, co jest większe, jest uważane za zwymiotowanie. Wypluwanie występuje również w ciągu godziny od karmienia i nie przeszkadza dziecku. Zauważysz, że nie wydaje się ono być zmartwione ani walczyć.

Jak można ograniczyć wypluwanie?

  • Karm dziecko tylko wtedy, gdy jest głodne.
  • Nie kładź dziecka prosto zaraz po jedzeniu. Pozycja półpionowa sprawi, że pokarm zostanie strawiony, zamiast zalegać w żołądku.
  • Regularnie wypróżniaj dziecko, masując jego plecy.
  • Unikanie przekarmiania

Aby nie przekarmić dziecka, karm je na żądanie. Unikaj także wymuszania na nim jedzenia. Powinnaś również upewnić się, że butelka do karmienia ma średnio mały otwór na smoczku, który pozwala na powolny przepływ pokarmu. Duży otwór może zmusić dziecko do przekarmienia.

  • No Comments
  • 27 marca, 2023