By admin

Dlaczego noworodek nie robi kupy, ale oddaje gazy?

Może to być dość mylące, dezorientujące i frustrujące dla każdego rodzica, którego noworodek oddaje tylko gazy i nie robi kupy przez kilka dni. Pierwszy rok życia dziecka obejmuje krytyczne zmiany wraz z jego wzrostem, reakcją organizmu na różne pokarmy, środowisko i ruchy.

Jak często dziecko powinno robić kupkę dziennie w pierwszym roku życia?

Pierwsza kupka dziecka i częstotliwość jej robienia są częścią dużych zmian. Czynniki takie jak mleko matki lub mleko modyfikowane, ilość i częstotliwość jedzenia, ruchy i reakcja układu trawiennego decydują o tym, co dzieje się z kupą dziecka.

Jeśli porównasz liczbę dziennych kupek swojego dziecka i dziecka koleżanki, w większości przypadków zauważysz dużą różnicę. Nie musisz jednak porównywać, ponieważ wszystkie dzieci nie są takie same.

Aby dowiedzieć się, co powstrzymuje dziecko przed robieniem kupy w ciągu dnia lub w ciągu pięciu dni, należy postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami.

Czy dziecko spożywa mleko matki lub mleko modyfikowane?

Noworodek karmiony piersią może robić kupkę często, a czasami za każdym razem, gdy jest karmiony piersią. Średnio może to być 3-10 kup dziennie. Jest to bardzo częste w pierwszym miesiącu po urodzeniu. Jednak im noworodek jest starszy, tym lepiej funkcjonuje jego układ trawienny, dlatego robienie kupy 6 razy dziennie po 6 tygodniach staje się możliwe, aż do 3 kup.

A co w przypadku dziecka karmionego mieszanką, które nie robi kupy?

W przypadku dziecka, które pije mleko modyfikowane, od 1 do 3 kupek dziennie w pierwszym miesiącu jest uważane za normalne. Pod koniec 6 tygodnia, jedna kupka dziennie jest średnią liczbą. Należy również pamiętać, że dzieci nie są takie same pod względem liczby kupek. Jeśli możesz spojrzeć na szerszy obraz, a nie na to, ile razy zmieniasz pieluchy, miałoby to sens.

Co częściej powoduje zaparcia: mleko matki czy mleko modyfikowane?

Przypadki zaparć mogą łatwo wpływać na dzieci karmione mieszanką, w przeciwieństwie do tych karmionych mlekiem matki. Zawartość mleka matki jest wyjątkowo idealna dla dziecka i łatwo się wchłania. Ułatwia to doskonałe funkcjonowanie układu trawiennego dziecka.

System dziecka ma trudności z wchłanianiem formuły i dlatego dzieci karmione formułą są zwykle bardzo podatne na zaparcia. Formuły występują w odmianach zawierających żelazo, białko, mleko i wiele innych, w jednej marce, co utrudnia trawienie.

Jeśli podejrzewasz, że formuła, którą podajesz swojemu dziecku, powoduje zaparcia i chcesz zmienić ją na inną, skonsultuj się z pediatrą. Niektóre formuły są świetne dla konkretnych dzieci i wystarczy znaleźć taką, która odpowiada układowi trawiennemu dziecka, aby uniknąć zaparć.

Jak rozpoznać, że moje dziecko ma zaparcia?

Jako rodzic, naturalnie wystarczy kilka tygodni, aby opanować życie swojego noworodka i wiedzieć, kiedy zachowuje się nietypowo. Oto kilka znaków, które można zidentyfikować, aby określić, kiedy coś jest nie tak.

Płacz: Wszystkie dzieci płaczą, co jest normalne, ale nie wtedy, gdy robią kupę. To normalne, że dziecko stara się zrobić kupę, ale nie jest normalne, jeśli podczas tego płacze. To powinno być oznaką zaparcia.

Zawsze należy przyjrzeć się kupie dziecka, aby określić, czy jej kolor i konsystencja są normalne. Czy kupa jest miękka, podobna do masła orzechowego, sucha, twarda i granulkowata? Jeśli kupa jest sucha i twarda oraz z paskiem jasnej, czerwonej krwi w połączeniu z napinaniem się i zaparciami, to jest to normalne.Podczas robienia kupki, dziecko cierpi na zaparcia.

Śmierdząca kupa: Jeśli zauważysz, że Twój noworodek nie robi kupy, ale oddaje gazy lub że jego kupa lub gazy mają nieprzyjemny zapach niż zwykle, wiedz, że jest to oznaka zaparcia.

Twardy lub twardy brzuch: Jeśli brzuch również wygląda na wzdęty, sygnalizuje to zaparcia.

Niechęć do jedzenia: Jeśli brak zainteresowania jedzeniem towarzyszy któremuś z powyższych objawów, należy uznać to za oznakę zaparcia.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku z zaparciami?

Chociaż istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby zaradzić problemowi zaparć u dziecka, najpierw skontaktuj się z pediatrą, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, co robić lub czy rzeczywiście jest to zaparcie.

Nawadnianie dziecka dużą ilością płynów to świetny sposób na zapobieganie zaparciom. Pomoże w tym odpowiednia ilość mleka matki lub mleka modyfikowanego. Nie należy podawać wody do picia dziecku, które nie przyjmuje jeszcze pokarmów stałych, chyba że pediatra zaleci inaczej.

Możesz dodać sok z suszonych śliwek (1 łyżeczka) do mleka matki lub mleka modyfikowanego, aby zwalczyć zaparcia, ale tylko wtedy, gdy dziecko ma nie więcej niż 1 miesiąc.

Możesz również zapewnić mu ciepłe kąpiele, delikatne masaże poniżej pępka, aby rozluźnić układ trawienny. Gdy jelita dziecka poruszają się, może ono poczuć ulgę, gdy zaparcia zostaną wyleczone.

Warto również codziennie ćwiczyć, trzymając dziecko za stopy i poruszając jego nogami okrężnymi ruchami w celu wypróżnienia. Codzienne wykonywanie tego ćwiczenia na rowerku dziecięcym jest doskonałym sposobem leczenia i zapobiegania zaparciom.

Kiedy powinienem skontaktować się z pediatrą w sprawie zaparć u mojego dziecka?

Nie masz pewności, co zrobić lub powyższe środki zaradcze okazały się nieskuteczne? Nie wahaj się skontaktować z pediatrą.

Oto niektóre z objawów, które mogą skłonić Cię do natychmiastowego skontaktowania się z pediatrą:

Dowolny z tych kolorów kupy:

Czarna (po przejściu smółki), szara, bordowa, biała, krwawa kupa, wodnista lub śluzowa kupa. Może to być również utrata masy ciała, utrata apetytu, gorączka lub wymioty.

Nigdy nie podawaj dziecku czopków, lewatyw ani środków przeczyszczających bez konsultacji z pediatrą. Są to zabiegi ograniczone do wieku, które zależą również od nasilenia zaparć i historii medycznej dziecka.

Twoje dziecko zrobi kupę:

Posiadanie dziecka, które nie robiło kupy przez kilka dni, może być niezwykle frustrujące i przerażające dla rodzica. Z zaparciami u dziecka można sobie szybko poradzić, jeśli często słuchasz, patrzysz, czujesz i wąchasz jego kupę. Wygląd i zapach kupy dziecka są bardziej istotne dla jego zdrowia niż to, jak często robi ono kupę każdego dnia.

  • No Comments
  • 6 marca, 2024