Dlaczego mój noworodek dużo chrząka podczas snu?
By admin

Dlaczego mój noworodek dużo chrząka podczas snu?

Czy twój noworodek dużo chrząka podczas snu?

Chcesz poznać przyczyny tego zjawiska?

Jeśli tak, to dziś Ci pomożemy. Podzielimy się z Tobą różnymi przyczynami, dlaczego Twój noworodek może chrząkać. Ponadto, w przypadku, gdy zastanawiasz się, czy jest to coś, czym należy się martwić, niekoniecznie tak jest. Choć niektóre mogą wymagać pewnych działań z Twojej strony, ale nie zawsze tak jest. Dlatego też musisz dowiedzieć się, dlaczego noworodek dużo chrząka, a następnie podjąć decyzję.

Dlaczego mój noworodek dużo chrząka podczas snu?

Dzisiaj podzielimy się z Tobą nie 1 lub 2, ale 7 różnymi przyczynami, dlaczego noworodki chrząkają dużo podczas snu. Kiedy zagłębisz się w szczegóły tych przyczyn, łatwo będzie Ci zrozumieć, czy jest jakiś powód do niepokoju, kiedy Twój noworodek dużo chrząka.

1. Nietypowe wzory oddychania:

Podczas kilku początkowych tygodni większość noworodków nie ma kontroli nad swoimi wzorcami oddechowymi. Dlatego też, czasami, nie są w stanie kontrolować wzoru oddychania zgodnie z wymaganiami. Jest to jeden z powodów, dlaczego chrząkają dużo. Nieregularny wzorzec oddychania powoduje chrząkanie. Kontrola, którą mają nad wzorcami oddechowymi podczas snu jest jeszcze mniejsza.

W normalnych okolicznościach, chrząkanie hałas z powodu nieregularnych wzorców oddechowych i nie wymaga żadnego działania z Twojej strony. To jest, gdy istnieją oznaki trudności w oddychaniu, należy skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Być może myślisz o tym, jak dowiedzieć się o tym samym?

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie tego problemu jest użycie baby monitora. Zaalarmuje Cię on o nieprawidłowych wzorcach oddychania, jak również o chrząkającym dźwięku noworodka. Ponadto, można użyć monitora ruchu, który może ostrzegać w-case; dziecko nie porusza się przez długi czas.

W skrócie, nieregularne wzorce oddechowe wśród niemowląt są normalne. Dlatego też chrząkanie wynikające z niego nie jest niczym niepokojącym, chyba że występują oznaki trudności w oddychaniu.

2. Sny:

Często niemowlęta chrząkają, gdy śnią. Jest to normalna reakcja. Dorośli, jak również, zrobić trochę hałasu lub nawet mówić, gdy marzy. Dlatego w tym przypadku nie ma się czym martwić.

3. Problemy z trawieniem:

Noworodki często cierpią na zaparcia. Kiedy tak jest, odgłosy chrząkania przez noworodka są dość powszechne. Niektórzy lekarze i specjaliści medyczni nazywają to zespołem chrząkającego dziecka. Ponieważ noworodki dużo śpią, wydaje się, że dziecko chrząka podczas snu. Jednak jego przyczyną jest zaparcie.

Jeśli stolce dziecka nie są miękkie, wskazuje to, że noworodek cierpi na zaparcia. To również wyjaśnia, dlaczego Twoje dziecko dużo chrząka. W przypadku, gdy to jest problem, dobrze jest skontaktować się z lekarzem. Tylko lekarz będzie w stanie zapewnić Ci właściwy przebieg leczenia tego problemu.

Podczas gdy jest to nieco naturalne dla niemowląt do chrząknięcia podczas przechodzenia stolca, ale jeśli dzieje się to za każdym razem, może to być wskazanie, że twoje dziecko cierpi na zaparcia. Dlatego też, musisz obserwować szczegółowo, aby dowiedzieć się, czy przyczyną jest zaparcie czy normalny ruch jelit (omówiony poniżej).

4. Wzmocnienie dźwięku:

My wszyscy, w tym noworodki, robimy jakiś lub inny hałas lub dźwięk podczas snu. Jednak wielokrotnie poziom hałasu lub dźwięku jest taki, że nie jest on słyszalny. To samo nie jest prawdą dla noworodków.

Noworodki mają maleńkie przewody nosowe. Dlatego nie jest im łatwo wdychać i wydychać powietrze. W rezultacie każdy dźwięk lub hałas zostaje wzmocniony. Z tego właśnie powodu to, co może być zupełnie normalnym dźwiękiem, może wydawać Ci się chrząkaniem. W takim przypadku nie musisz się martwić o rozwiązanie tego problemu. Jest to całkowicie normalne.

W miarę jak noworodek będzie rósł, będą rosły również jego drogi nosowe. Oznacza to, że wzmocnienie będzie mniejsze, a co za tym idzie, występowanie chrząknięć również znacznie się zmniejszy.

5. Wypróżnienia:

Noworodki muszą się wiele nauczyć, aby prawidłowo kontrolować ciało. Obejmuje to również oddawanie stolców. W ciągu kilku początkowych tygodni muszą nauczyć się, jak oddawać stolec. W tym czasie mięśnie miednicy noworodka nie są świadome, że jest to standardowa procedura, dlatego nie rozluźniają się. Z tego właśnie powodu noworodek musi stosować dodatkowy nacisk, aby przesunąć stolec w dół. W tej fazie odgłosy chrząkania są całkiem normalne.

Noworodek musi nie tylko napinać mięśnie brzucha, ale także przeć przez mięśnie miednicy. Wymaga to dużej siły i energii. Z tego właśnie powodu odgłosy chrząkania są całkiem normalne. Kiedy ciało, a zwłaszcza mięśnie miednicy, przyzwyczają się do całego procesu, odgłosy chrząkania zmniejszą się automatycznie.

Podczas fazy, kiedy twój noworodek próbuje skoordynować obie te grupy mięśni, nie tylko będzie wydawał odgłosy chrząkania, ale również będzie odczuwał dyskomfort. Oznacza to, że nawet jeśli śpi, możesz zauważyć zmiany w jego mimice twarzy, aby zastosować wymaganą siłę do kontroli tych mięśni. Nawet jeśli śpią, proces ten zachodzi i dlatego można usłyszeć chrząkanie, kiedy śpią.

6. Blokada śluzu:

Jedną z częstych przyczyn chrząkania noworodka podczas snu jest blokada śluzu. Kiedy są obudzone, mają lepszą kontrolę nad swoimi wzorcami oddechowymi. Jednak tego samego nie można powiedzieć, gdy śpią.

Ponieważ mają blokadę śluzu w drogach nosowych, muszą użyć więcej siły niż zwykle, aby wdychać i wydychać. Jest to naturalna reakcja. Jeśli Twój noworodek cierpi na kaszel lub przeziębienie, z pewnością możesz przypisać mu chrząkanie podczas snu.

Rozwiązaniem, w takim przypadku, będzie użycie aspiratora do nosa. Pomoże Ci on udrożnić drogi nosowe dziecka, a tym samym zmniejszy się chrząkanie. Jeśli to nie pomoże, należy skontaktować się z lekarzem.

7. Refluks kwasowy:

Jeśli nie trzymasz dziecka w pozycji pionowej po karmieniu i dziecko bezpośrednio zasypia, może to spowodować refluks kwasowy. Proces ten odnosi się do zawartości żołądka idącej w górę do przewodu pokarmowego. Powoduje to dyskomfort, a chrząkanie jest również normalne. Ponieważ występuje on po tym, jak dziecko zasypia zaraz po karmieniu, może się wydawać, że dziecko dużo chrząka podczas snu.

Rozwiązaniem jest doprowadzenie dziecka do beknięcia przed zatrzymaniem go, aby nie doszło do refluksu kwasowego.

Tak więc, jeśli myślisz, dlaczego twój noworodek chrząka dużo podczas snu, są to prawdopodobne przyczyny. Po przejściu przez nasz przewodnik powyżej, stanie się to łatwe dla Ciebie, aby zidentyfikować problem we właściwy sposób i podjąć kroki naprawcze. W większości przypadków nie jest to powód do niepokoju, dlatego nie musisz się martwić. Istnieje jednak kilka przyczyn, które wymagająuire medical intervention, as we have mentioned above. Nasz powyższy przewodnik ostrzeże Cię przed tym samym.

  • No Comments
  • 25 marca, 2023