Dlaczego dziecko wyrywa się podczas karmienia piersią?
Niektóre dzieci nie siedzą spokojnie podczas karmienia piersią. Płaczą, marudzą lub po prostu odsuwają się od matki. Takie zachowanie jest dość powszechne, szczególnie w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy po urodzeniu. Matki zwykle martwią się taką sytuacją i mogą nawet myśleć, że coś jest nie tak. Istnieje jednak wiele powodów, dla których dziecko odciąga pokarm podczas karmienia piersią.
Jeśli dziecko ma trudności z wypróżnieniem się, naturalne jest, że zaczyna płakać i próbuje oderwać się od piersi matki. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia piersią dziecko musi częściej bekać, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie pobrać niezbędnej ilości powietrza. Gdy dziecko zacznie się swobodniej poruszać, będzie w stanie łatwiej się wypróżnić, a cała procedura karmienia stanie się łatwiejsza.
Zrywy wzrostu
W ciągu pierwszego roku po urodzeniu dzieci przechodzą przez kilka okresów wzrostu. To sprawia, że są bardziej aktywne i wybredne niż zwykle. W takiej sytuacji dzieci zwiększają spożycie mleka i czują się niespokojne. Z tego powodu mogą odrywać się od piersi matki, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Procedura odciągania pokarmu
Szybkie lub powolne odciąganie mleka może skutkować niespokojnym dzieckiem, które próbuje oderwać się od piersi. Na przykład, jeśli matka odciąga pokarm na siłę, dziecko może być sfrustrowane. Szybkie odstawienie może również skutkować nadmiernym pluciem, a nawet wymiotami. Z drugiej strony, powolne odciąganie pokarmu może sprawić, że dziecko stanie się niecierpliwe, co może mieć podobną reakcję, jeśli chodzi o karmienie piersią.
Przepływ mleka
Prawdą jest, że gdy dziecko oderwie się od piersi matki tylko na chwilę, pojawi się dodatkowy wypływ, nawet jeśli mówimy o kilku kroplach mleka. Już samo to sprawia, że dziecko zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odciągnięcie pokarmu podczas karmienia piersią i powrót do pracy po sekundzie lub dwóch. Kolejnym ważnym faktem dotyczącym całego procesu jest to, że gdy dziecko odciągnie pokarm na chwilę, przepływ mleka nieco się zwiększy, gdy będzie kontynuować karmienie.
Dziecko ma wystarczająco dużo mleka
Nagła próba odciągnięcia pokarmu podczas karmienia piersią może oznaczać, że dziecko ma już dość. Dziecko może być nawet w trakcie zmiany nawyków żywieniowych i chce natychmiast poinformować Cię o tym fakcie. W miarę jak dziecko będzie rosło, łatwiej będzie mu szybciej ssać pierś i zakończyć cały proces szybciej niż wcześniej.
Jeśli zauważysz, że dziecko odciąga pokarm podczas karmienia piersią, możesz mieć pewność, że nie dzieje się nic niepokojącego. Większość dzieci ma identyczne zachowanie dotyczące karmienia piersią raz na jakiś czas i istnieje wiele powodów, które uzasadniają taką sytuację. Matki muszą być po prostu cierpliwe, spokojne i gotowe do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju zmianami, które mogą zaobserwować. W końcu każde dziecko ma swoje specjalne preferencje, które odróżniają je od innych noworodków.