Czym są bliźniaki jednojajowe?
By admin

Czym są bliźniaki jednojajowe?

Czy wiesz, że bliźnięta dzieli się na różne typy w zależności od ich biologicznego powstania?

Tak, dobrze przeczytałeś. Dziś porozmawiamy o jednej z takich klasyfikacji bliźniąt. Jeśli szukałeś o tym wcześniej, bezsprzecznie natknąłbyś się na termin bliźnięta jednojajowe. Pytanie brzmi: czy wiesz, czym są bliźnięta jednojajowe? Podkreślimy je poniżej, a także zapoznamy Cię ze szczegółami dotyczącymi tych bliźniąt.

Co to są bliźniaki jednojajowe?

Bliźnięta jednojajowe to bliźnięta identyczne. Bliźnięta korzystają z tego samego łożyska, które nie jest wykrywalne w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Worek owodniowy takich bliźniąt jest inny, a bliźnięta są również tej samej płci.

Teraz, kiedy już wiesz, czym dokładnie są bliźnięta jednojajowe, czas przejść do bardziej szczegółowych informacji.

Jak wykryć bliźnięta jednojajowe?

Wielu rodziców, którzy pragną bliźniaków, często lubi się dowiedzieć, jak je wykryć?

Odpowiemy na to pytanie poniżej, a także pomożemy Ci zrozumieć, jak można je zaobserwować również w raportach ultrasonograficznych.

USG położnicze może pomóc w wykryciu tych bliźniąt. Są one możliwe do wykrycia dzięki naszemu badaniu USG w okresie od 10 do 14 tygodnia. Obecność błony w kształcie litery T może pomóc Ci w identyfikacji tych bliźniąt. Istnieje również kilka innych cech radiologicznych, dzięki którym można wykryć te bliźnięta. Poniżej omówimy szczegóły tych cech.

Cechy bliźniąt jednojajowych w badaniu ultrasonograficznym:

1. Pierwszy trymestr:

W pierwszym trymestrze, w tym typie ciąży, widoczny jest tylko pojedynczy worek ciążowy. Woreczki żółtkowe są dwa. Będzie można zobaczyć członek między bliźniakami, który tworzy odcinek w kształcie litery T. Ze względu na te cechy, łatwo jest wykryć ten typ ciąży.

2. Drugi trymestr:

W skanie drugiego trymestru, w raporcie ultrasonograficznym oznaki są bardziej wyraźne.

– Widoczne jest pojedyncze łożysko. To właśnie ono odróżnia ją od innych rodzajów ciąży. Jeśli przejrzysz raporty ultrasonograficzne samodzielnie, również bez porady lekarskiej, widoczne jest pojedyncze łożysko łączące się z obojgiem dzieci.

– Wyraźnie widoczna jest również błona międzypłodowa oddzielająca oba dzieci. Raporty USG w drugim trymestrze są znacznie łatwiejsze do rozszyfrowania.

– Łatwo też dostrzec błonę w kształcie litery T. Ponieważ części ciała dziecka zaczynają być bardziej widoczne w badaniu ultrasonograficznym i staje się łatwo zlokalizować bliźnięta.

W drugim trymestrze, łatwo jest zauważyć te bliźnięta. Nie byłoby żadnego zamieszania, gdy przechodzisz przez raporty ultrasonograficzne.

3. Trzeci trymestr:

Podczas trzeciego trymestru wszystkie powyższe cechy są bardziej jaskrawo widoczne. Lekarze mogą wykryć tę ciążę już podczas pierwszego trymestru.

Jako rodzic będziesz mogła łatwiej rozszyfrować raporty z badań ultrasonograficznych bliźniąt jednojajowych w drugim i trzecim trymestrze.

Teraz, gdy już wiesz, jak rozpoznać te bliźnięta, zagłębmy się w to, czy ciąża bliźniacza mono di może skutkować komplikacjami, czy nie.

Czy istnieją szanse na jakiekolwiek komplikacje?

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy rodzaje komplikacji, które mogą wystąpić w takiej ciąży. Wchodzimy w szczegóły tych trzech komplikacji, abyś mógł zrozumieć więcej na ich temat.

1. Układ krążenia mieszanie się:

Przenikanie się układu krwionośnego jest jednym z głównych problemów, które zdarzają się bliźniakom jednojajowym. Z tego powodu dopływ krwi nie jest również proporcjonalny. W rezultacie może dojść do dość licznych komplikacji.

Komplikacje te mogą skutkować ograniczeniem wzrostu. Waga jednego bliźniaka może być wyraźnie inna niż drugiego bliźniaka, jak również. Ponadto, staje się trudne w czasie dostawy do oddzielenia tego mieszania się, jak również. Lekarze mogą wykryć ten warunek mieszania w czasie. Jednak rozwiązanie może nastąpić tylko podczas porodu. Dlatego też, ta komplikacja nie jest tak łatwo sortować przed urodzeniem.

2. Nieprawidłowy poród:

W wielu przypadkach, gdy poczęte są bliźnięta jednojajowe, może to spowodować przedwczesny poród lub cesarskie cięcie. W obu przypadkach istnieje ryzyko nie tylko dla bliźniąt, ale także dla matki.

Podczas gdy lekarze mają pewną kontrolę w wyborze naturalnego porodu lub dostawy C-section, ale w przypadku przedwczesnych narodzin, lekarze nie mają żadnego wyboru. Jest to jeden z powodów, dla których szanse na nieprawidłowy poród są większe, gdy poczęte są bliźnięta jednojajowe.

3. Upadek jednego z bliźniąt:

W niektórych przypadkach, może być upadek jednego z dzieci, jak również. Zejście następuje w obrębie macicy. W takim przypadku krew zaczyna gromadzić się w organizmie tego dziecka. W takim przypadku istnieje niewielkie ryzyko wykrwawienia także drugiego bliźniaka. Mówiąc prościej, drugi bliźniak może również ucierpieć z powodu utraty krwi, co może być ryzykowne. Dlatego w przypadku śmierci pojedynczego bliźniaka, podczas ciąży mono di komplikacje z pewnością wzrastają. Lekarze muszą zdecydować się na więcej badań ultrasonograficznych, aby mogli łatwo monitorować stan dzieci.

To tylko niektóre z komplikacji, które mogą wystąpić podczas ciąży z bliźniakami jednojajowymi. Na szczęście szanse na przeplatanie się wynoszą 20%, a szanse na pozostałe dwa powikłania są jeszcze mniejsze. Jest to jeden z powodów, dla których takie ciąże w większości przypadków są udane. Jednak, gdy porównamy je z przeciętną ciążą, komplikacje nadal są po wyższej stronie.

Masz więcej pytań dotyczących bliźniąt jednojajowych?

Nie martw się! Poniżej odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań.

FAQ:

Czy bliźniaki mono di są identyczne?

Tak, bliźnięta mono di są identyczne. Bliźnięta dzielą to samo łożysko. Jest to główny powód, dla którego są one identyczne. Nie tylko to, ale również ich płeć jest taka sama. Dlatego też, jeśli poczujesz bliźnięta jednojajowe, możesz być pewna, że będą one identyczne i tej samej płci.

Jak często występują bliźnięta jednojajowe?

Szanse na poczęcie bliźniąt jednojajowych są mniejsze niż 0,1%. Szanse na poczęcie bliźniąt jednojajowych wynoszą 0,3%, ale większość takich ciąż to ciąże monozygotyczne. Dlatego; prawdopodobieństwo wystąpienia bliźniąt mono di wynosi 0,1% lub mniej. Mówiąc prościej, tylko 1 na 1000 ciąż to bliźnięta jednojajowe. Jeśli myślisz o planowaniu tego samego, szanse są przeciwko tobie.

Czy poczęcie bliźniąt jednojajowych zależy od historii rodziny?

Wielu rodziców uważa, że jeśli mają w swoim drzewie genealogicznym bliźnięta jednojajowe, to szanse na poczęcie bliźniąt jednojajowych znacznie wzrastają. Prawda jest taka, że fakty nie potwierdzają tego przekonania. Jest to jedynie szczęście.

Jeśli chodzi o bliźnięta dizygotyczne; istnieje jednak pewna gra dziedziczna. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o mono di twins.

Czy bliźnięta Mono Di mogą być różnej płci?

Odpowiedź brzmi: nie. Bliźnięta Mono di nie mogą być różnej płci. Bliźnięta te są w pełni identyczne i również tej samej płci. Dzieje się tak dlatego, że mają wspólne łożysko.

Kiedy zazwyczaj rodzą się bliźnięta jednojajowe?

Bliźnięta jednojajowe są zwykle dostarczane w dowolnym miejscu pomiędzy 34 tygodniem a 37 tygodniem ciąży. Zdarzają się również porody naturalne, jeśli chodzi o bliźnięta jednojajowe. Jednak większość z nich jest dostarczana wcześnie lub przedwcześnie.

Zastanawiasz się dlaczego?

Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Dlaczego bliźnięta jednojajowe rodzą się wcześniej?

Dostawa bliźniąt jednojajowych często odbywa się wcześnie, aby uniknąć jakichkolwiek szans na urodzenie martwego dziecka. Z dostawy dzieje się szybko, to jest łatwe do pielęgnowania obu dzieci za pomocą inkubatora i innych środków technologicznych, które lekarz przepisuje. W łonie matki, szanse 1 dziecka nie otrzymują odpowiedniego krążenia krwi i składników odżywczych są dość wysokie. Ma to głęboki wpływ na tworzenie i funkcjonowanie ważnych organów. Jest to jeden z głównych powodów, dla których poród bliźniąt jednojajowych zazwyczaj odbywa się wcześnie.

Czy bliźnięta jednojajowe mogą być urodzone naturalnie?

Jednym z głównych powodów, dla których lekarze preferują poród przez cesarskie cięcie w przypadku bliźniąt jednojajowych, jest splątanie pępowiny. W przypadku, gdy splątanie jest dość skomplikowane, może prowadzić również do martwego urodzenia. Nie jest jednak niespotykane, że bliźnięta jednojajowe mogą zostać urodzone w sposób naturalny. Zdarza się to w niektórych przypadkach. Musisz jednak pamiętać, że poród większości bliźniąt jednojajowych następuje wcześnie. W takim przypadku lekarze nie mają innego wyjścia, jak tylko udać się na cesarskie cięcie.

Dopiero gdy poród nastąpi po pełnym okresie ciąży, można zdecydować się na normalną procedurę porodową. Wtedy również, jest to tylko w kilku ciążach, które nie mają żadnych komplikacji, jak wykryć w skanach USG i badań krwi. Podsumowując, szanse na normalny poród w przypadku bliźniąt jednojajowych są niewielkie.

Mamy więc nadzieję, że wszystkie Twoje pytania i wątpliwości dotyczące bliźniąt jednojajowych zostały wyjaśnione. Jeśli poczęłaś bliźnięta jednojajowe, masz szczęście. W tym samym czasie, to nie jest czas, aby być niedbały o wytycznych diety lekarza, aby zapewnić, że nie ma komplikacji, jak również. Większość ciąż Mono di jest udana. Trzeba jednak przestrzegać wszystkich procedur i porad medycznych. Ma to na celu upewnienie się, że urodzisz zdrowe bliźnięta mono di.

Z naszym przewodnikiem powyżej, na pewno można uzyskać wiele informacji dotyczących tych bliźniąt i jak można siedzieć przez ciążę.

  • No Comments
  • 31 marca, 2023