By admin

Czy biały szum jest szkodliwy dla niemowląt?

Czy biały szum jest szkodliwy dla niemowląt?

Kiedy matka i ojciec widzą cud nowego życia, mogą łatwo zostać przytłoczeni zadaniami związanymi z rodzicielstwem. Jest tak wiele do nauczenia się, a będąc ludźmi, będą popełniać błędy po drodze. Ale życie nie zawsze jest przewidywalne. Być może płacze o jedzenie, ale po kilku minutach karmienia zatrzymuje się i odmawia karmienia piersią lub butelką. Może wygina plecy w łuk z bólu, ale odrzuca pocieszające wysiłki rodziców. Albo, co straszniejsze, okazuje się, że wypluwa coś, co wygląda jak cały jego posiłek – przy każdym posiłku, oprócz tego, że rutynowo budzi się ze spokojnego snu, płacząc z dyskomfortu. Co wtedy robi rodzic? Wtedy do gry wkracza biały szum.

Czym dokładnie jest biały szum dla niemowląt? Co to jest urządzenie wytwarzające biały szum?

Czy masz dziecko, które nadmiernie płacze, zwłaszcza wieczorami? Czy chciałbyś, aby to się skończyło? Czy zaczęło się to około trzech tygodni po przywiezieniu dziecka do domu? Jeśli poza tym Twoje dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija, możesz mieć kolkę. Potrzebujesz ulgi. Musisz naśladować dźwięki, które dziecko słyszało w łonie matki przez około 9 miesięcy, aby je pocieszyć i uspokoić. Musisz odtwarzać dziecku biały szum.
W rzeczywistości wiele rzeczy generuje biały szum. Czy kiedykolwiek zasnąłeś podczas jazdy samochodem? A może podczas słuchania szumu wentylatora? Wiem, że tak. W rzeczywistości śpię z włączonym wentylatorem przez cały rok.

Ten rodzaj monotonnego, rytmicznego dźwięku jest tym, co naukowcy nazywają białym szumem. Jest to częstotliwość dźwięku, która obejmuje wszystkie częstotliwości słyszalne przez ludzkie ucho. Świetnie nadaje się do maskowania wszystkich innych dźwięków i jest świetny dla dzieci, które są wybredne i mają trudności z zasypianiem.
Co biały szum ma wspólnego z muzyką do snu dla niemowląt i czy jest dla nich szkodliwy?
Krótka odpowiedź: Nie! Cieszę się, że o to pytasz. Zróbmy eksperyment. Połóż ręce na uszach. Słyszysz coś? To dźwięk krwi przepływającej przez uszy. Dziecko doświadcza podobnego dźwięku w łonie matki. Dziecko pamięta ten odgłos i kojarzy go ze szczęśliwym miejscem, w którym wszystko jest bezpieczne.

Ale w jaki sposób biały szum może uspokoić płaczące dziecko?

Odtwarzanie płyty CD z białym szumem może ułatwić dziecku przejście. Zamaskuje on inne dźwięki i jednocześnie będzie symulować odgłosy macicy. Jeśli użyjesz białego szumu, aby odtworzyć dźwięki, które dziecko słyszało w łonie matki i zasymulować widoki łona matki, jesteś na dobrej drodze do uspokojenia kolki u dziecka.

Oto kilka dodatkowych sugestii dotyczących odtworzenia widoków i dźwięków łona matki:
– Zgaś światło, zaciągnij zasłony, zasłoń rolety.
– Ogranicz wszelkie zewnętrzne bodźce (np. telewizor, radio, głośne rozmowy itp.).
– Otul dziecko

Skąd wiesz, że biały szum nie jest szkodliwy dla dziecka?

Po jednym długim, okropnym wieczorze niekontrolowanego krzyku byłam zdesperowana. Postanowiłam wypróbować szaloną metodę, o której słyszałam… włączenie odkurzacza. Desperackie czasy wymagają desperackich środków, prawda? Wyciągnąłem odkurzacz i podłączyłem go do prądu. Ku mojemu zaskoczeniu, natychmiast przestała płakać.

Dlaczego dzieci przestają płakać po wprowadzeniu białego szumu?

Istnieje duża różnica między marudnym dzieckiem a dzieckiem z kolką. Niespokojne dzieci mają okresy płaczu, po których następuje względny spokój i cisza. przez resztę dnia lub nocy. Dziecko cierpiące na kolkę wydaje się rozdrażnione niemal przez cały czas, w dzień i w nocy. Objawy kolki obejmują: przeszywający płacz połączony z objawami fizycznymi, takimi jak ostry ból brzuszka, podkurczanie nóżek, wymachiwanie rączkami, niepohamowany płacz i oddawanie gazów. Chociaż ta lista objawów sprawia, że kolka brzmi jak zaburzenie trawienia, tak nie jest. GER i GERD to zaburzenia trawienia, które mają pewne wspólne objawy z kolką, ale te stany nie są takie same jak kolka.
Większość teoretyków sugeruje, że kolka jest związana z niedojrzałością układu nerwowego lub niezdolnością niemowlęcia do przetwarzania pełnego zakresu bodźców powszechnych wśród noworodków po urodzeniu. Stan ten dotyka około 20% populacji niemowląt, pojawiając się zwykle między drugim a czwartym tygodniem życia i zazwyczaj ustępuje przed upływem trzech miesięcy. Podczas gdy nie ma znaczących problemów medycznych związanych z „prawdziwą” kolką, głównym problemem jest stres i niepokój, jaki wywołuje ona w domu. Rodzicom trudno jest poradzić sobie z ciągłym płaczem niewyspanego dziecka, wiedząc, że nic nie jest w stanie go uspokoić. W tym przypadku bliscy przyjaciele i dalsza rodzina mogą być w stanie pomóc, nawet jeśli chodzi o zapewnienie rodzicom krótkiej przerwy od czasu do czasu.

Jakie są alternatywy dla białego szumu?

Byłoby miło, gdyby istniało medyczne lekarstwo na kolkę lub jakiś domowy środek, który mógłby przynieść dzieciom ulgę w ich fizycznym cierpieniu. Jednak tak nie jest. Pocieszającą wiadomością jest to, że kolka, choć niepokojąca, nie jest beznadziejna, a dzieci z niej wyrastają. Jeśli Twoje dziecko cierpi na kolkę, oto lista sugestii do rozważenia.
1. Na drugim końcu spektrum znajdują się te dzieci, które są pocieszane stałym dźwiękiem, powszechnie nazywanym białym szumem, rytmicznym ruchem lub jednym i drugim. (Niektórzy rodzice uważają, że hałas i wibracje zapewniają pewną dozę komfortu dla ich niemowląt; autorzy przedstawiają to jako sugestie, a nie zalecenia).
2. Zawsze należy skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć wszelkie medyczne przyczyny nadmiernego płaczu lub plucia dziecka. Zapytaj swojego lekarza, co może być pomocne dla Twojego niemowlęcia.
3. Należy pamiętać, że wszystkie dzieci są różne i reagują na różne środki. Dowiedz się, co działa na Twoje dziecko i trzymaj się tego. Dla jednej mamy jest to otulenie dziecka, dla innej ciepła kąpiel. Jeszcze inna mama może spróbować przynieść ulgę, umieszczając niemowlę w huśtawce lub w pobliżu wibrującej suszarki (nie na suszarce). Jeśli dziecko jest karmione butelką, rozważ zmianę formuły. Pediatra może doradzić w tej kwestii.
4. Matki karmiące piersią mogą uznać niektóre pokarmy w swojej diecie za źródło dyskomfortu dziecka. Możesz zacząć od wyeliminowania „gazujących” warzyw (np. brokułów, kalafiora, kapusty, cebuli i czosnku) lub pikantnych potraw, a także produktów mlecznych, kofeiny i alkoholu. Jeśli przyczyną dyskomfortu jest nadwrażliwość pokarmowa, objawy kolki u dziecka zauważalnie zmniejszą się w ciągu kilku dni. Po kilku tygodniach stopniowo wprowadzaj poszczególne produkty z powrotem do planu posiłków i obserwuj reakcję.

5. Niemowlęta z kolką muszą być często odbijane. Niemowlęta karmione butelką mają tendencję do połykania większej ilości powietrza, co powoduje dyskomfort. Możesz rozważyć użycie innej butelki lub smoczka, aby zmniejszyć ilość powietrza połykanego przez dziecko podczas karmienia. Butelki, które są zakrzywione, wentylowane lub mają składaną torebkę w środku, to inne opcje.czynności. Po karmieniu połóż dziecko na swoich kolanach, brzuszkiem do dołu i delikatnie masuj jego plecy. Nacisk kolan na brzuch może pomóc złagodzić ból.
6. Wiele matek uważa, że otulenie dziecka z kolką kocem jest pomocne, ponieważ zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Można to robić podczas karmienia i drzemek.
7. Rodzice powinni uważać, aby nie palić w pobliżu dziecka. Co więcej, nie powinni palić w ogóle!
8. Należy pamiętać, że większość dzieci, zwłaszcza tych z kolką, ma niski próg wrażliwości na gwałtowne ruchy, takie jak migotanie ekranu telewizora. Rozwijający się system neurologiczny dziecka ma trudności z przetwarzaniem tak szybkich zmian światła i dźwięku, a taka stymulacja może dodatkowo zwiększyć i tak już stresującą sytuację. Pomyśl o zaoferowaniu karmienia w mniej stymulującym otoczeniu.

Dbanie o siebie

Dla początkujących matek i ojców te pierwsze miesiące mogą być niewiarygodnym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli mają dziecko z kolką. Może to prowadzić do stresujących i frustrujących tygodni, więc jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego dziecka, jest zadbanie o siebie. W miarę możliwości utrzymuj rutynę swojego dziecka. Jeśli czujesz się przytłoczony, zrób sobie przerwę. Poproś przyjaciela lub członka rodziny, aby przejął na chwilę opiekę nad dzieckiem, nawet jeśli będzie to tylko godzina lub dwie. Podczas gdy czas zawsze wydaje się płynąć powoli w stresujących sytuacjach, pamiętaj o nadziei na przyszłość – Twoje dziecko wyrośnie z kolki.
Biały szum, sen dziecka i głód
Możesz obawiać się, że Twoje dzieci obudzą się głodne godzinę po tym, jak je położysz, jeśli nie zostały w pełni nakarmione. Niespodzianką jest to, że nie obudzą się głodne przed następnym karmieniem, ale prawdopodobnie obudzą się w samą porę na następne zaplanowane karmienie, lepiej wypoczęte i gotowe do zjedzenia pełnej butelki.
W miarę dojrzewania dzieci wielorakie będą rozwijać określone pory czuwania i snu. Kiedy są noworodkami lub wcześniakami, zawsze będą zasypiać podczas karmienia, a może nawet nie obudzą się na karmienie. Wraz z wiekiem nadal będą senne podczas karmienia, ale przy odrobinie stymulacji możesz sprawić, że będą w pełni rozbudzone i gotowe do zabawy po posiłku.
Aktywności w czasie czuwania z wieloma dziećmi powinny zawsze obejmować samodzielną zabawę. Kiedy nadejdzie wyznaczony czas na drzemkę, dzieci mogą zasygnalizować gotowość poprzez bycie marudnymi i niezadowolonymi lub mogą być szeroko rozbudzone i radosne. Połóż je obudzone! Będzie jasne, że z logistycznego punktu widzenia nie można kołysać do snu dwojga, trojga lub więcej dzieci w każdej porze drzemki. Twoje dzieci muszą nauczyć się samodzielnie zasypiać. Wieloraczki, nawet bardziej niż jedynaki, muszą nauczyć się cierpliwości i tego, jak się uspokoić. Fakt, że mama i tata mają tylko jedno kolano i jeden zestaw ramion, wyznacza pewne nieuniknione ograniczenia. Samouspokajanie jest szczególnie ważne, gdy dziecko jest chore lub zestresowane. Jeśli dzieci nauczą się umiejętności spania na wczesnym etapie życia, będą szukały snu, gdy poczują się zmęczone, zamiast dalej stresować się płaczem i marudzeniem.

Jeśli kilkoro dzieci dzieli pokój od urodzenia, nie będą się nawzajem budzić. Nauczą się wzajemnie wyciszać swój płacz, więc nie rozdzielaj ich, gdy jedno z nich marudzi. Gdy maluchy szczególnie mocno płaczą, możesz wchodzić co dziesięć minut i poklepywać je, uspokajać i ewentualnie sprawdzać, czy nie mają mokrej lub zabrudzonej pieluchy. Będziesz pełnić funkcję przewodnika, ucząc je, jakw celu samouspokojenia. Podejdź do nich tylko na tyle długo, aby przestały płakać, ale nie na tyle długo, aby zasnęły. Twoim celem jest uśpienie ich, pozwalając im zasnąć samodzielnie – bez procesu przejściowego, takiego jak kołysanie lub poklepywanie. Może to być trudniejsze, niż się wydaje, ze względu na sam wysiłek fizyczny związany z opieką nad wieloma dziećmi.
Musisz rozpocząć i zakończyć każdy cykl jedzenia/budzenia/snu w dość ustrukturyzowany sposób. Odebranie trójki dzieci, ubranie ich w pieluszki i odłożenie do łóżeczek na drzemkę zajmuje około piętnastu do dwudziestu minut. Jedną z częstych pułapek dla rodziców jest pozwalanie dzieciom na zasypianie w fotelikach lub huśtawkach. Rodzice są zajęci wykonywaniem obowiązków domowych, odbieraniem telefonów lub próbą rozwiązania problemu jednego dziecka, tylko po to, by odkryć, że inne zasnęło na siedząco. Chociaż prawdą jest, że zasnęły same, nie zrobiły tego we właściwym miejscu – we własnych łóżeczkach. Jeśli zdarza się to często, mogą mieć trudności z samodzielnym zasypianiem, gdy leżą w swoich łóżeczkach.
Zawsze będą pojawiać się nieoczekiwane zdarzenia, ale staraj się planować z wyprzedzeniem, kładąc swoje dzieci w łóżeczkach, gdy nie jesteś rozproszony. W ten sposób, gdy zasną na siedząco, będzie to rzadkie zdarzenie, a nie nawyk.

  • No Comments
  • 1 marca, 2024