Co zrobić, gdy dziecko karmione piersią nie chce przyjąć butelki?
By admin

Co zrobić, gdy dziecko karmione piersią nie chce przyjąć butelki?

Jako nowa matka jest tak wiele różnych rzeczy, o które należy się martwić, ale karmienie dziecka nie musi być jedną z nich. Niektóre matki wybierają karmienie butelką swoich dzieci od pierwszego karmienia, podczas gdy inni wybierają karmienie piersią na początek. Są też matki, które łączą karmienie piersią i butelką, aby mieć wygodę karmienia butelką i naturalną dobroć mleka matki. Nie ma dobrego lub złego sposobu karmienia dziecka, wybór należy do Ciebie w zależności od tego, co uważasz za najlepsze dla siebie i swojego maleństwa.

Dla tych matek, które zdecydowały, że nadszedł czas, aby przestać karmić piersią i wprowadzić dziecko do butelki lub dla tych, którzy chcą zacząć włączać butelkę obok karmienia piersią, może pojawić się kilka problemów w procesie zmiany, jak dziecko karmione piersią nie weźmie butelki. Jednym z najczęstszych problemów jest to, że Twoje dziecko nie weźmie butelki po tym, jak było tak przyzwyczajone do karmienia piersią. Może się to wydawać ogromnym problemem, ale istnieją powody i rozwiązania tego problemu.

Przyjrzymy się niektórym sposobom, dzięki którym możesz skutecznie odzwyczaić swoje dziecko od piersi, by karmić je butelką.

Kontakt skóra do skóry

Jednym z największych udogodnień dla dziecka podczas karmienia piersią jest kontakt skóra do skóry, jaki otrzymuje ono od swojej matki. Kiedy po raz pierwszy proponuje się butelkę, dziecko, które jest przyzwyczajone do tego kontaktu skóra do skóry, może odmówić karmienia w inny sposób.

Najprostszą odpowiedzią na ten problem jest kontynuowanie kontaktu skóra do skóry w tym samym czasie, gdy podajemy dziecku butelkę. Jeśli butelkę podaje tata, poproś go o zdjęcie koszuli i położenie dziecka na swojej klatce piersiowej podczas podawania butelki. Jeśli to Ty podajesz dziecku pokarm, możesz to zrobić w tym samym czasie, trzymając dziecko przy swoich nagich piersiach, aby dać mu to znajome i wygodne uczucie, do którego jest przyzwyczajone.

Karmienie w nocy

Jeśli próbowałaś podać butelkę dziecku karmionemu piersią, które nie śpi, to również może być problem. Podczas gdy dziecko jest w tym bardzo czujnym stanie, będzie bardzo świadome swojego otoczenia. Natomiast głodne dziecko, które właśnie obudziło się ze snu, nie będzie tak świadome tego, co dzieje się wokół niego i dlatego może być bardziej skłonne do przyjęcia butelki, tylko dlatego, że zawiera ona posiłek. Spróbuj zaoferować dziecku butelkę w czasie snu i podać pierś, kiedy dziecko jest w pełni obudzone. Gdy dziecko przyzwyczai się do butelki, możesz je od niej odstawić.

Smoczki do butelek

Możesz kupić smoczki do butelek, które bardzo dobrze odwzorowują sutek. Jeśli jeszcze nie próbowałaś używać tego typu smoczka do butelki, teraz może być dobry moment, aby spróbować. Niektóre dzieci potrzebują poczuć w ustach coś znajomego, aby czuć się komfortowo podczas karmienia.

Twoje dziecko chce, abyś

Jeśli karmisz dziecko wyłącznie piersią, przyzwyczaiło się ono do otrzymywania pokarmu wyłącznie od Ciebie. Można to jednak przezwyciężyć. Jeśli Twoje dziecko będzie karmić z butelki, ale będzie to robić tylko wtedy, gdy to Ty będziesz je karmić, możesz spróbować rozpocząć karmienie samodzielnie, a następnie przekazać dziecko innemu członkowi rodziny lub przyjacielowi, aby dokończył karmienie. Wciąż będzie miało komfort bycia karmionym przez Ciebie, ale wtedy stopniowo przyzwyczai się do otrzymywania pokarmu od innej osoby.

Zachowaj spokój

Kiedy próbujesz przenieść swoje dziecko na botaJeśli chodzi o odstawienie dziecka od piersi, najlepiej jest spróbować zrobić to w cichym i spokojnym otoczeniu. W ten sposób ani Ty, ani Twoje dziecko nie będziecie się rozpraszać, a ono samo będzie się czuło o wiele swobodniej podczas tego przejścia.

Spróbuj użyć smoczka

Jeśli dziecko karmione piersią używało smoczka/smoczka (w zależności od miejsca na świecie), będzie ono przyzwyczajone do posiadania w ustach innej tekstury niż pierś. To może być świetny sposób, aby zachęcić go do wzięcia butelki, kiedy nadejdzie czas. Jeśli jeszcze nie podawałaś dziecku smoczka/umyka, warto to zrobić, zanim spróbujesz zaoferować butelkę.

Zrezygnuj z butelki

Jeśli chcesz kontynuować karmienie piersią przez cały pierwszy rok życia dziecka, być może uda Ci się całkowicie zrezygnować z butelki. Do pierwszego roku życia większość dzieci z chęcią przyjmie kubek do picia lub zlewkę, co może być prawdziwym ratunkiem, jeśli chodzi o walkę z butelką.

Poczekaj, aż dziecko będzie głodne

Wielu rodziców ustala rutynę karmienia dziecka i trzyma się jej bez względu na wszystko, ale kiedy próbujesz przestawić swoje karmione piersią dziecko na butelkę, warto pozwolić sobie na odrobinę pobłażliwości w swoim harmonogramie. Jeśli Twoje dziecko nie jest naprawdę głodne, jest o wiele mniej prawdopodobne, że weźmie butelkę, zwłaszcza gdy nie jest do niej przyzwyczajone. Jeśli jednak dziecko przekroczyło swój zwykły czas karmienia i jest bardzo głodne, może być zbyt zestresowane lub zdenerwowane na taką dużą zmianę. Jeśli możesz ustawić czas karmienia na okres, w którym jest na odpowiednim etapie głodu, będzie o wiele bardziej otwarty na przyjmowanie mleka z butelki.

Daj mu czas

Ważne jest, aby pamiętać, że Twoje dziecko z czasem oderwie się od piersi. Ale tak jak my dorośli, niemowlęta potrzebują czasu, aby dostosować się do nowych sytuacji i czasami trzeba po prostu wykazać trochę cierpliwości i pozwolić jej dostosować się w jej własnym czasie. Próbuj dalej metod, które omówiliśmy, a w końcu Twoje dziecko przyzwyczai się do zmiany, wtedy nie będziesz miała problemów z tym, że dziecko karmione piersią nie weźmie butelki.

  • No Comments
  • 26 marca, 2023