By admin

8 wskazówek, jak powstrzymać płacz i plucie zsiadłym mlekiem przez dziecko

Każdy rodzic wie, że wychowywanie dziecka wymaga nauki. Ale rzeczywistość, w której dziecko pluje zsiadłym mlekiem i płacze, jest nieco bardziej wstrząsająca, niż opisują to książki dla rodziców. To kolkowe falowanie ich małego ciała podczas plucia zsiadłym mlekiem może zdenerwować nawet doświadczonych rodziców.

Zanim wpadniesz w panikę, postaraj się pamiętać, że dzieci rodzą się z pustą kartą i muszą nauczyć się WSZYSTKIEGO. W tym karmienia. Przez pierwsze kilka miesięcy, kiedy ich organy uczą się życia poza mamą, ich układ trawienny ma tendencję do niewłaściwego zachowania. Konwencjonalną mądrością jest klepanie niemowlęcia po plecach, dopóki nie wyda głośnego beknięcia.

Ale jeśli sama liczba beknięć w ciągu tygodnia sugeruje cokolwiek, to to, że dziecko pluje. Dużo. Nawet po beknięciu. Czy jest to powód do niepokoju? W większości przypadków nie – to tylko jedna z tych rzeczy, które robią dzieci. Zrozumienie, czego się spodziewać, to dobry sposób, aby wiedzieć, kiedy wszystko jest w porządku, a kiedy należy udać się do lekarza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicy między formułą Enfamil dla noworodków i niemowląt, sprawdź ten post na temat Enfamil dla noworodków i niemowląt.

Co jest uważane za normalne?

Plucie zsiadłym mlekiem przez dziecko jest praktycznie rytuałem przejścia. Szacuje się, że co najmniej 50% dzieci robi to przed ukończeniem 3 miesiąca życia. Bardziej nienormalne będzie wychowywanie dziecka, które nigdy nie pluje zsiadłym mlekiem, niż w przeciwnym razie. Doceń wszystkie te burpees, które dostajesz na baby shower, ponieważ będziesz mieć do czynienia z dużą ilością dziecięcych plwocin.

Co jest uważane za normalne? Jeśli dziecko jest względnie zadowolone, wygodne, nie ma problemów z oddychaniem po sesji plucia i nie odrzuca jedzenia ani nie traci na wadze, ma się dobrze. W rzeczywistości takie dzieci nazywane są „szczęśliwymi plujkami”. Nieszczęśliwe plujki mają tendencję do reagowania w odwrotny sposób. Refluks zwykle powoduje pieczenie serca, więc dziecko będzie odczuwać dyskomfort i może mieć problemy z oddychaniem. Czasami, ze względu na to, jak słabo rozwinięte są ich ciała, pokarm przechodzi przez niewłaściwy przewód i trafia do płuc. Jeśli nie zostanie to zauważone i leczone, może wywołać wiele problemów zdrowotnych, w tym zapalenie płuc.

Jeśli wygląda na to, że Twoje dziecko wypluwa całą zawartość żołądka, obserwuj, jak często to się dzieje, jaka jest zawartość plwociny i czy w rezultacie traci na wadze. Jeśli dziecko chętnie wraca do karmienia, nie dzwoń jeszcze do szpitala. Choć może to być frustrujące, staraj się nie wpadać w panikę, pamiętając, że plucie nie zawsze oznacza chorobę.

Plucie a wymioty

W przypadku plucia, zawartość żołądka dziecka łatwo przepływa przez usta. Możliwe, że po tym następuje beknięcie. Zauważysz zsiadłe mleko kapiące z boków ust dziecka. Jednak w przypadku wymiotów przepływ jest bardziej gwałtowny – pocisk wystrzeliwuje z ust na kilka centymetrów. Przejdźmy teraz do tego, jak powinna wyglądać zawartość plwociny.

Jak wygląda normalne wypluwanie?

Zsiadłe mleko zwykle wygląda „grubo”, z domieszką śliny. Jeśli dziecko wypluwa mleko natychmiast po karmieniu, może ono nadal wyglądać jak normalna mieszanka dla niemowląt. Dopóki w wyplutym mleku nie ma koloru, nie należy się zbytnio martwić. Jeśli zawartość plwociny dziecka zawiera żółć (będzie wyglądać zielonkawo i żółto), nie należy się zbytnio martwić.(może wyglądać na brązowawe), nie powinieneś nawet tego czytać, ale powinieneś zadzwonić do swojego pediatry. Istnieje wiele powodów, dla których dzieci wypluwają zsiadłe mleko, przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Przyczyny: Dlaczego moje dziecko pluje zsiadłym mlekiem?

Niedorozwój

Ludzki układ trawienny składa się z bardzo skoordynowanego przewodu pokarmowego. Podczas jedzenia pokarm przechodzi przez przełyk do żołądka. Zanim pokarm przejdzie w dół przełyku, płat tkanki znajdujący się nad tchawicą, zwany nagłośnią, kieruje jego przepływ do przełyku. Zasadniczo blokuje ona przedostawanie się pokarmu i płynów do tchawicy i płuc. U niemowląt narządy te są słabo skoordynowane, więc płat tkanki może nie zamknąć się na czas. W związku z tym mleko matki lub mleko modyfikowane może dostać się do płuc niewłaściwym przewodem, co wywołuje kaszel i plucie. Zdarza się to rzadko.

Bardziej powszechny jest niedorozwój zastawki/mięśni, które umożliwiają przechodzenie pokarmu w górę lub w dół. Pierścieniowa zastawka (odźwiernik) znajdująca się w dolnej części przełyku rozluźnia się, aby przepuścić pokarm, i kurczy się, aby zapobiec cofaniu się pokarmu. U niemowląt mięśnie te nie są w pełni funkcjonalne, więc nie mogą zapobiec cofaniu się pokarmu. Jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których dzieci plują. Chociaż istnieją pewne rzeczy, które można zrobić, aby poradzić sobie z pluciem wynikającym z niedorozwoju, nic nie można zrobić, aby przyspieszyć wspomniany rozwój, więc nie torturuj się. W piątym miesiącu życia większość dzieci ma już lepiej rozwinięty układ trawienny, więc nie będzie to stanowiło problemu.

Przekarmianie

Niemowlęta spożywają dużo składników odżywczych w porównaniu do ich wielkości, a te, które stają się agresywne podczas posiłków, szybko się przepełniają, a tym samym przelewają. Większość książek/blogów o rodzicielstwie mówi, że należy karmić dziecko przez około 15 minut, ponieważ wtedy zaczyna płynąć dobry „sok z cycka”. Twoim zadaniem jest więc nakłonienie dziecka do umiarkowanego karmienia piersią do 15 minuty. Niektóre dzieci tego nie rozumieją i będą dosłownie próbowały wypić mleko, tak jak piwo na imprezie bractwa. Łykanie mleka na siłę może wywołać odruch wyrzucania mleka, więc dziecko będzie musiało wypluć jego część.

Często nie jest to wina dziecka, ale po prostu nadmiaru mleka. Jeśli dziecko karmi piersią bezpośrednio ze źródła, a nie z odciągniętego mleka w butelce, jest zdane na łaskę przepływu mleka. Gdy przepływ jest silny, dziecko będzie przyjmować dużo mleka bardzo szybko i może nie wytrzymać nawet 5 minut, zanim się naje i zadławi nadmiarem. Żołądek dziecka jest tak mały jak piłeczka golfowa, więc napełnienie go nie zajmie wiele czasu. Jeśli wyrzucony pokarm zawiera kwas żołądkowy, tj. refluks żołądkowy, może to spowodować oparzenia serca u dziecka, a w takim przypadku potrzebny będzie lekarz.

Wrażliwość/alergia pokarmowa

Nie bez powodu matki są zachęcane do karmienia swoich dzieci WYŁĄCZNIE mlekiem matki przez pierwsze 6 do 12 miesięcy. Ponieważ dziecko spędza pierwsze 9 miesięcy w brzuchu mamy, jest już zaznajomione z jej florą i nawykami żywieniowymi. W mleku matki nie będzie żadnych niespodzianek. Jednak karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym zaraz po urodzeniu – nawet jeśli nie można temu zapobiec – może wywołać reakcje alergiczne. Jeśli dziecko jest wprowadzane do pokarmów stałych, należy bardzo uważnie monitorować jego reakcję na to, co je.

Oprócz wprowadzania nowych pokarmów dla dziecka, jako matka masz również uważać na swoją dietę. Nagła zmiana diety może odbić się na mleku matki i spowodować nadwrażliwość pokarmową u dziecka. Musiałabyś jeść znacznie więcej nowego pokarmu, aby nastąpiła znacząca zmiana w mleku matki. Jeśli wprowadzasz nowe witaminy lub leki do diety swojej lub dziecka, obserwuj reakcję dziecka. W niektórych przypadkach dziecko odrzuci pokarm.

Zwężenie odźwiernika

Ten stan jest tak rzadki, że bardziej prawdopodobne jest, że u dziecka wystąpią jednocześnie wszystkie inne objawy, niż to, że go ma. W przypadku zwężenia odźwiernika, mięśniowa zastawka odźwiernika odpowiedzialna za rozluźnianie i wpuszczanie pokarmu do jelita cienkiego i przeciwnie do zatrzymywania pokarmu, gęstnieje i blokuje przejście. Zwykle występuje w ciągu pierwszych 3 do 5 tygodni po urodzeniu i jest częściej zauważana u białych chłopców, którzy mogli ją odziedziczyć, niż u jakiejkolwiek innej rasy.

Dziecko ze zwężeniem odźwiernika wydaje się cały czas głodne, ponieważ cokolwiek jest karmione, nigdy nie pozostaje na miejscu. Z powodu blokady połknięty pokarm jest wymiotowany. Możesz zauważyć skurcze żołądka, gdy ciało próbuje przecisnąć niewielką ilość pokarmu przez zablokowane przejście. Zwykle kończy się to niepowodzeniem, co powoduje, że organizm go wyrzuca. Stan ten jest bardzo przewlekły, ponieważ dzieci mogą stać się poważnie odwodnione i stracić na wadze. Jedynym sposobem na usunięcie tej blokady jest operacja. Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 6 miesięcy i nadal jest marudne, możesz to wykluczyć, ponieważ zwężenie odźwiernika jest jeszcze rzadsze u dzieci w wieku powyżej 3 miesięcy.

Połykanie powietrza

Kiedy dzieci osiągają zryw wzrostu, mają tendencję do bardziej entuzjastycznego połykania – połykając dodatkowe powietrze. Zaciekawione lub płaczące dzieci mają tendencję do robienia wielu przerw podczas karmienia, aby rozejrzeć się dookoła przed powrotem do posiłku. W ten sposób połykają więcej powietrza wraz z mlekiem. Kiedy powietrze zostaje uwięzione w płynach, musi się wydostać w taki czy inny sposób. Czasami wydostaje się przez usta jako beknięcie, wraz z częścią połkniętego mleka matki, innym razem wydostaje się przez nos dziecka.

Pozycja do karmienia

Niemowlęta spędzają dużo czasu na plecach, czasami rodzice zapominają, że nie powinny być w tej pozycji podczas karmienia. Kładzenie dziecka bezpośrednio po karmieniu może spowodować zwymiotowanie posiłku. Pamiętaj, że dzieci nie są dorosłymi, którzy mogą kanapować przez cały dzień bez natychmiastowych konsekwencji.

Ciasne ubrania

Rozmiary ubranek/pieluszek dla niemowląt nie są bez powodu. Zbyt ciasna pieluszka lub gumka może wywierać nadmierny nacisk na brzuch i powodować, że dziecko będzie wylewać zawartość swojego brzucha.

Powiązany post: Pampers VS Huggies: Która marka pieluch jest najlepsza?

Środki zapobiegawcze: Jak sprawić, by moje dziecko przestało pluć?

8 wskazówek dla mojego dziecka plującego zsiadłym mlekiem

1. nie przekarmiaj

Szanuj fakt, że Twoje dziecko ma mały brzuszek. Karm dziecko często, ale w małych ilościach – najlepiej co 3 do 4 godzin. Szacuje się, że rozmiar żołądka dziecka jest taki sam jak jego pięść. Jeśli więc podajesz dziecku butelkę, umieść ją w pobliżu jego pięści i porównaj ilość w butelce z jego pięścią. Im bardziej jest ona równa, tym mniejsze prawdopodobieństwo przekarmienia. Staraj się nie czekać zbyt długo między posiłkami, ponieważ głodne dzieci to gniewne dzieci.

2.Zarządzanie przepływem mleka

Jeśli mleko z piersi wypływa szybko, odciągnij je do butelki, aby dziecko mogło karmić się wolniejce. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni otwór na smoczek; taki, który nie jest zbyt duży, aby dziecko nie łykało i nie krztusiło się zbyt dużą ilością mleka, i taki, który nie jest tak mały, że frustruje dziecko, zmuszając je do łykania powietrza.

3. karmienie w pozycji pionowej

Karmienie dziecka, gdy jest zgarbione lub skulone w twoich ramionach, nie przyniesie mu żadnych korzyści. Poeksperymentuj z najwygodniejszą pozycją dla was obojga, która oferuje prostą ścieżkę do brzucha. Głowa dziecka powinna być pochylona do góry, a dolna część ciała w dół. Chcesz, aby grawitacja wykonała część pracy, której nie może jeszcze wykonać słabo rozwinięty układ dziecka.

4. Utrzymuj sesje karmienia w ciszy i spokoju

Dzieci mogą rozpraszać się hałasem podczas karmienia. Może to powodować częste przerwy, które powodują połykanie powietrza między łykami. Po karmieniu większość lekarzy sugeruje, aby utrzymać dziecko w pozycji poziomej przez co najmniej 30 minut, zanim zacznie się bawić. Jest to o wiele trudniejsze niż się wydaje, ale spróbuj utrzymać je stabilnie przez co najmniej 15 minut. Żadnego potrząsania, żadnego podskakiwania, żadnych huśtawek dla niemowląt. Po prostu żadnych gwałtownych ruchów.

5. Nie wywieraj nacisku na żołądek

Kładzenie dziecka na plecach nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo nagłej śmierci niemowląt (SID), ale także zapobiega dodatkowemu naciskowi na brzuch. W tym samym duchu, upewnij się, że Twoje dziecko ma na sobie odpowiednie ubranie i rozmiar pieluchy, aby jego brzuch nie był naciskany, aby wylać swoją zawartość.

6. Wypróżnij dziecko

Czasami powietrze jest nieuniknione podczas karmienia dziecka. W rzeczywistości, za każdym razem, gdy dziecko zatrzymuje się między łykami, poświęć czas na beknięcie. W ten sposób wszystkie gazy zostaną wypuszczone przed spożyciem jeszcze większej ilości mleka. Jeśli dziecko nie beknie kilka minut po poklepaniu, prawdopodobnie jeszcze tego nie potrzebuje.

7.Monitorowanie diety

Natura prawdopodobnie nie planowała międzygatunkowego karmienia piersią, ale ludzie się do tego przyzwyczaili. Formuła wyprodukowana z mleka krowiego jest często największym winowajcą, gdy dzieci nadmiernie plują. Spróbuj ją zmienić. Jeśli karmisz piersią, zapytaj pediatrę, jakie posiłki możesz przyjmować, aby zagwarantować zdrową podaż mleka matki.

8.Leki

W skrajnych przypadkach, np. gdy dziecko jest wybredne z powodu refluksu kwaśnego, lekarz może przepisać leki łagodzące pieczenie serca i zapobiegające uszkodzeniu wrażliwych wyściółek przez kwas. W innych przypadkach przepisane leki mogą pomóc w przemieszczaniu treści z żołądka do jelita cienkiego, aby zapobiec jej cofaniu się.

Dziecko plujące zsiadłym mlekiem – FAQ

Należy pamiętać, że na większość z tych pytań udzielono bardziej szczegółowych odpowiedzi w tym artykule. Jeśli odpowiedź nie odpowiada wystarczająco na Twoje pytanie, przejdź do głównego artykułu.

Kiedy należy martwić się o ślinienie się dziecka?

Plucie jest bardzo normalne u niemowląt. Jeśli jednak dziecko zaczyna wykazywać oznaki odwodnienia – widoczne na podstawie zmniejszenia ilości moczu zawartego w pieluszkach, zapadniętego miękkiego miejsca na głowie lub braku łez podczas płaczu, należy skontaktować się z pediatrą. Normalne plucie nie powinno powodować utraty wagi, a zsiadłe mleko, które wypluwa, nie powinno być kolorowe – tylko białe. W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci nie mogą sobie pozwolić na utratę składników odżywczych, więc skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów.

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko pluje lub wymiotuje?

Plucie jest technicznie łagodną formą wymiotów. W większości przypadków projekcja aSiła, z jaką posiłek jest zwracany, określi dokładny stan. Wypluwanie rzadko powoduje dyskomfort u niemowląt.

Czy należy karmić dziecko po wypluciu?

Chociaż może się wydawać, że cała zawartość brzuszka dziecka to plwocina, zwykle jest to nie więcej niż łyżka stołowa, więc nie trzeba jej uzupełniać. Ponieważ nadmierne karmienie może powodować plucie, dziecko może po prostu wypróżniać nadmiar. Po prostu poczekaj kilka minut, aż dziecko zacznie marudzić o więcej.

W jakim wieku moje dziecko przestanie pluć?

W miarę jak dziecko rośnie, jego przewód pokarmowy powinien być w stanie rozluźniać się i kurczyć, kiedy powinien, utrzymując zawartość żołądka tam, gdzie jej miejsce. Dzieci zazwyczaj przestają pluć w wieku około 6 i 7 miesięcy – kiedy zaczynają siadać bez pomocy. Niektóre dzieci nadal plują do 12 miesiąca życia.

Czy Gripe Water pomoże w pluciu?

Zioła zawarte w wodzie morskiej wspomagają trawienie, więc technicznie może ona pomóc złagodzić plucie – ale tylko w przypadku kilku objawów. Na przykład, jeśli dziecko ma gazy i nie chce beknąć, woda z rusztu może pomóc. Istnieje jednak wiele powodów, dla których dziecko może pluć, więc nie należy po prostu podawać mu wody morskiej.

Jak powstrzymać dziecko przed pluciem zsiadłym mlekiem?

Wypróżniaj dziecko po każdym posiłku, aby pozbyć się gazów. Rozłóż karmienie na 3 do 4 godzin i upewnij się, że dziecko nie łyka i nie krztusi się, ale karmi powoli. Trzymaj dziecko w pozycji pionowej przez 15 do 30 minut po karmieniu, zanim położysz je na łóżku (na plecach). Monitoruj dietę swoją i dziecka.

Dlaczego moje dziecko wypluwa zsiadłe mleko i płacze?

  • No Comments
  • 14 marca, 2024